اخبار 18 اردیبهشت, 1402 7:11 ب.ظ
اخبار 18 اردیبهشت, 1402 7:11 ب.ظ

دکتر نجف‌پورکردی اعلام کرد؛

آغاز اجرای طرح ارزش مالکانه در جوار حرم مطهر حضرت معصومه (س) در جمع فرهنگیان قم

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در جمع شورای معاونین اداره کل آموزش و پرورش استان قم با اشاره به آغاز اجرای طرح ارزش مالکانه، گفت: خداوند بزرگ را شاکریم که آغاز اجرای این طرح بزرگ را همزمان با هفته معلم و در شهر مقدس قم در جوار حرم مطهر حضرت معصومه (سلام‌الله علیها) اعلام می‌کنیم و امیدوارم به برکت وجود نازنین این بانوی بزرگوار، فرهنگیان عضو موسسه و به ویژه بازنشستگان به زودی از نتایج این طرح بهره‌مند شوند.

دکتر حمیدرضا نجف‌پورکردی در این مراسم که با حضور مهندس حمید باقرنژاد عضو هیات مدیره و معاون برنامه ریزی موسسه، دکتر زاهدی معاون مالی و سرمایه انسانی موسسه، دکتر خدادادی مدیرعامل هلدینگ تدبیرگران اطلس، مهندس سیدفرزاد نجات‌نیا مدیرعامل هلدینگ ساختمانی معلم، حمید روحانی مشاور مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره  و مدیرکل و معاونین آموزش و پرورش استان قم برگزار شد گفت: بیش از 12 سال به فرهنگیان وعده داده شده بود که ارززش مالکانه به آنها واگذار شود اما مغفول مانده بود تا اینکه به یاری خدا توانستیم آن را به مرحله اجرایی برسانیم.

دکتر نجف‌پور در باره جزییات این طرح بیان داشت: کسانی که از سال 1374 تاکنون وجوهاتی را در صندوق داشته و دارند و یکسری از آنان بازنشست شدند که حدود 875 هزار نفر هستند، سهم‌الشرکه خود شامل پول خودشان و واریزی دولت و سود حسابداری حاصل از سرمایه‌گذاری را دریافت اما سود اقتصادی را دریافت نکردند.

وی افزود: بنابراین ارزش روز دارایی‌های فعلی صندوق خیلی قابل توجه است و متعلق به فرهنگیان است؛ فرهنگیانی که از سال 1374 در این صندوق سرمایه‌گذاری کردند و عضو شدند و اکنون که بازنشست شدند در این و دارایی و سرمایه سهم دارند که یک نظام مالی فوق‌العاده علمی خیلی پیچیده نیاز داشت که با بهره‌گیری از نخبگان اقتصادی و بازار سرمایه توانستیم 12 مدل را شناسایی کنیم و نهایتا هیات امنا و هیات مدیره موسسه صحه‌گذاری کردند و حدود شش ماه است که ما در حال اجرای این مدل هستیم.

مدیرعامل موسسه با اشاره به اینکه در اسفندماه 1401 وعده دادیم که این طرح را اجرایی خواهیم کرد، تصریح کرد: امروز به همین میمنت محضر حضرت معصومه (س) آمدیم که به ما عنایت داشت و که بگوییم بر اساس آن وعده‌ای که داده بودیم اینکه هر عضو از صندوق چه میزان و چه نسبت سهم از کیک بزرگ دارایی صندوق دارد را احصاء کردیم و به آنان خواهیم داد.

وی با اعلام اینکه روند اجرای طرح ارزش مالکانه به شکل تدریجی و مرحله به مرحله است، گفت: به تدریج در فرآیند بورسی‌شدن شرکت‌ها برای همه عزیزان فرهنگی عضو موسسه برگه سهم خواهیم داد.

دیدار با خانواده شهدا

برنامه‌های خیلی خوبی در این سفر برگزار شد به ویژه دیدار خانواده آقای عسگری اولین شهید مدافع حرم مجموعه فرهنگی کشور بود که ما خدمت رسیدیم و ادای احترام کردیم.

وی با اشاره به اینکه از سفر به قم در هفته معلم چند هدف داشتیم که مهم‌ترین آن تبریک هفته معلم و دیدار با فرهنگیان این استان بود، تصریح کرد: هدف دیگر معرفی فعالیت‌های موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان و راه‌های برون رفت از مشکلات و چالش‌ها و تولید ثروت برای اعضا است.

مدیرعامل موسسه اظهار داشت: یکی از مطالبات بزرگ معلمان عزیز در صندوق ذخیره فرهنگیان، تخصیص ارزش مالکانه است که به یاری خداوند متعال آغاز اجرای این طرح در شهر مقدس قم در جوار حرم مطهر حضرت معصومه (سلام‌الله علیها) و همزمان با هفته معلم رقم خورد.

تعامل با فرهنگیان عضو موسسه با هدف آشنایی با دیدگاه آنان

وی گفت: نکته این است که ما در توسعه و بهبود فعالیت‌های صندوق به ویژه در بحث شناخت، نیاز به این جلسات تعاملی داریم تا از نزدیک با دیدگاه‌های فرهنگیان عزیز آشنا شویم. همچنین ظرفیت‌های خوب استان را طی دیدار با مسئولان استان بشناسیم و با یک برنامه ظرفیت‌سازی راهبردی، ظرفیت‌سازی‌هایی برای کل صندوق در جهت تامین منافع معلمان داشته باشیم.

دکتر نجف‌پور بیان داشت: به طور مشخص اینکه در حوزه شناخت و توسعه فعالیت‌ها، مجموعه آموزش و پرورش استان و سایر دستگاه‌ها در تعامل با آموزش و پرورش چه امکانات و توانایی‌هایی دارند که در کنار توانمندی‌های صندوق جمع شده و خدمات خوب در بخش مسکن و گردشگری و توسعه فعالیت‌های کلان برای معلم معنا کند و تحقق بخشد.

وی در تبیین فعالیت‌ها و اقدامات صندوق افزود: تیم فعلی که فعالیت‌های صندوق را در حال حاضر در مسیر خدمت‌دهی و خدمات‌رسانی راهبری می‌کند از فرهنگیان کشور و اساتید برجسته بازار سرمایه هستند و مجموعه صندوق ذخیره که از سال 1374 فعالیت خود را آغاز کرده است دارای چهار هلدینگ است که در حوزه انرژی و پتروشیمی‌، بازار سرمایه و حوزه صنعتی، مسکن و هلدینگ خدماتی که در تعامل با آموزش و پرورش است، به معلمان ارائه خدمات می‌کند.

مدیرعامل موسسه تصریح کرد: همانگونه که همه عزیزان اطلاع دارند صندوق ذخیره فرهنگیان در گذشته به دلایل مختلف دچار چالش شد اما عموم مدیرانی که درگذشته بودند و اکنون هم مشغول فعالیت هستند، عزیزان پاکدستی بودند.

غلبه بر چالش‌های موجود با برنامه‌ریزی و کار جهادی

وی گفت: برای بهبود وضعیت موسسه و بر اساس مطالعاتی که انجام شد، حدود 15 سرفصل چالش اساسی شناسایی شد که در بخش‌های گوناگون از حیث مدیریت کلان اقتصادی تا حکمرانی شرکتی و گروهی تا تعریف خدمات راهبردی برای فرهنگیان و شفافیت و تا نداشتن نظامات مالی و … وجود داشت که برای این امر هزاران ساعت وقت گذاشته شده است.

دکتر نجف‌پور اظهار داشت: برای حل چالش‌های موسسه برنامه‌هایی مبتنی بر ادبیات انقلابی و جهادی داشتیم که در یکماه اول به‌طور کاملا شبانه‌روزی برای ارائه خدمات خالصانه تلاش کردیم و یک به یک تمامی حوزه‌ها و مسائل معطوف به نتیجه تعیین تکلیف شد.

وی افزود: به طور نمونه در حوزه جریان نقدی موسسه، ناترازی جدی داشتیم و در چندین ماه پول نداشتیم به فرهنگیان بدهیم اما با برنامه‌ریزی در یکسال گذشته ظرف کمتر از یکماه پول فرهنگیان به حسابشان واریز شد. در سایر حوزه‌ها نیز برنامه‌ریزی کردیم و بخش قابل توجهی از آن اقدام شد و رو به جلو در حال اتمام است.

مدیرعامل موسسه تصریح کرد: عزیزان معلم باید بدانند که تیمی که در صندوق ذخیره فرهنگیان مستقر شده است همانند خود شما هستند و دستاوردهای خیلی خوبی تاکنون داشتیم و یک یک این دستاوردها را نیز به فرهنگیان تقدیم می‌کنیم.

ارائه خدمات شایسته به اعضا با توجه به ظرفیت‌های صندوق

دکتر نجف‌پور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در اساسنامه صندوق هیچ اشاره‌ای به لحاظ قانونی نیامده که به معیشت معلمان عضو صندوق در زمان اشتغال توجه داشته باشیم، اظهار داشت: رویکرد تیم مدیریتی جدید این است که علاوه بر توسعه فعالیت‌های صندوق به لحاظ اقتصادی، در طول خدمت معلم نیز به تدریج خدماتی هم به فرهنگیان عضو ارائه کند.

وی افزود: ما این امر را نیز در حوزه گردشگری، لیزینگ و مسکن تعریف کردیم ولی وعده نمی‌دهیم که این کارها را انجام می‌دهیم زیرا کار سختی است. صندوق باید در موقعیت مناسبی قرار گیرد تا بتواند خدمت بدهد اما می‌توانیم با استفاده از ظرفیت وزارت آموزش و پرورش و فرهنگیان در استان‌ها تحت عنوان تعاملات راهبردی، ضمن اینکه خدمات شایسته‌ای به فرهنگیان ارائه کنیم در فعالیت‌های توسعه‌ای استان نیز نقش‌آفرینی کنیم.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =

پست های مرتبط