اخبار 11 مرداد, 1401 7:08 ب.ظ
اخبار 11 مرداد, 1401 7:08 ب.ظ

دکتر نجف‌پور در نشست خبری با اصحاب رسانه؛

احصای ارزش دارایی‌های صندوق ذخیره فرهنگیان در حال انجام است

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه طبق اساسنامه موسسه احصای ارزش روز دارایی‌های موسسه یکی از مطالبات بحق اعضا است، گفت: اقدامات جدی در راستای تعیین ارزش روز دارایی‌ها و همچنین تحویل این ارزش به آنها در حال انجام است و تلاش می‌کنیم به بهترین شکل ممکن و با در نظر گرفتن همه جنبه‌های آن به سرانجام برسد.

دکتر حمیدرضا نجف‌پورکردی روز سه‌شنبه 11 مرداد 1401 در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز خبرنگار، ضمن تسلیت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع)، اظهار داشت: نهضت حسینی و رسالت زینبی بهترین سرمشق برای فعالیت در عرصه خبر، خبرنگاری و آگاهی بخشی به جامعه اسلامی است و ویژگی‌هایی مانند صبوری، شجاعت، صلابت و بلاغت از مولفه‌های اصلی فعالیت در این حوزه مهم است.

وی افزود: برای فعالیت در صندوق ذخیره فرهنگیان، مشی شهدایی و حاج قاسم را جهت خدمت در پیش گرفتیم و در این راستا تلاش می‌کنیم.

دکتر نجف‌پور با بیان اینکه دارایی‌های موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان 17 الی ۱۸ هزار میلیارد تومان ارزش دفتری دارد، تصریح کرد: البته ارزش روز دارایی‌های موسسه به مراتب بیشتر از این اعداد و ارقام است که در قالب چهار هلدینگ پتروشیمی، سرمایه‌گذاری، ساختمانی و خدماتی و 73 شرکت زیر مجموعه آنها سرمایه‌گذاری شده است.

اهداف راهبردی صندوق ذخیره فرهنگیان مشخص شده است

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه مدیریت چنین بنگاه عظیمی که متعلق به شریف‌ترین قشر جامعه است نیازمند یک برنامه استراتژیک با چشم‌انداز بلند و برنامه عملیاتی دقیق است، گفت: در حوزه اهداف راهبردی بر ارتقای وضعیت سودآوری موسسه تاکید داریم زیرا اگرچه سودآوری موسسه در سال‌های اخیر مناسب بوده و در سال مالی 1400 مبلغ 3 هزار و 820 میلیارد تومان سودآوری داشته اما تلاش می کنیم این سودآوری در شان فرهنگیان و پاسخگوی انتظارات آنها باشد.

وی اظهار داشت: اقدامات موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان باید مکمل برنامه‌هایی باشد که مجلس و دولت برای ارتقای معیشت فرهنگیان اجرا می‌کنند.

دکتر نجف پور تصریح کرد: اصلاح پرتفوی با توجه به وضعیت اقتصاد کشور و جهان، استقرار نظام حاکمیت شرکتی، ایجاد مطلوبیت برای افزایش ضریف نفوذ در بین فرهنگیان، توسعه و تکمیل زنجیره‌های ارزش در پتروشیمی و توسعه اقتصاد دیجیتالی و فناورانه از دیگر اهداف راهبردی موسسه تعریف شده است.

وی با اشاره به اهمیت موضوع تعاملات شفاف با جامعه هدف گفت: در حوزه ارتباطات و تعاملات هوشمندانه در چند عرصه حرف داریم؛ مؤسسه بر نگاه حمایتی شکل گرفته است و اگر در حوزه تعامل، تعریف درست از منافع سرمایه‌گذار نداشته باشیم، این منافع به خوبی تأمین نمی‌شود.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان افزود: نکته دیگر این است که عموما معلم در خلأ اطلاعاتی نسبت به وضعیت موسسه قرار دارد؛ در حالی که در راهبرد اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی، باید معلم بداند در این صندوق چگونه فعالیت انجام می‌شود. اعضای موسسه باید مورد توجه عاقلانه و عاشقانه قرار گیرند.

دکتر نجف‌پور گفت: در حوزه سرمایه‌گذاری، محصولات متانولی در کشور با مشکل روبرو هستند و با توجه به این وضعیت با مجلس و کمیسیون‌های تاثیرگذار، وزیر نفت و بخش‌های مربوطه جلساتی داشتیم تا وضعیت دارایی فرهنگیان را در این بخش بهبود ببخشیم.

به تعهدات مالی در قبال اعضا به بهترین شکل عمل می‌کنیم

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه داد: در حوزه تأمین مالی، وقتی عضو موسسه بازنشسته می‌شود، انتظار دارد در حداقل زمان ممکن سهم‌الشرکه خود را دریافت کند. بنابراین مجمع سال گذشته را که عقب افتاده بود با همراهی هیأت امنا برگزار کردیم و در فاصله 20 روز سود 3820 میلیارد تومانی سال مالی 1400 را تسهیم کردیم و سود بازنشستگان را بالغ بر 639 میلیارد تومان بود در فاصله کوتاهی به حساب آنها واریز کردیم.

دکتر نجف‌پورکردی تصریح کرد: مهندسی مالیِ میزان سود و مدت سهام‌داری کار مشکلی بود که سریعا و در کمتر از یک ماه انجام شد.

وی افزود: بنابراین با استفاده از ابزارهای نوین، در حال حاضر واریز سهم‌الشرکه به بازنشستگان به کمتر از 2 ماه رسیده است. البته اعضای بازنشسته می توانند پول خود را به صورت نقد دریافت نکنند و به سرمایه‌گذاری در موسسه ادامه بدهند که در حال طراحی بسته‌های پربازده برای آنها هستیم.

صندوق برای معلم است

دکتر نجف‌پور کردی با تاکید بر اینکه حتما در مسیر اعتماد سازی و اطمینان بخشی به فرهنگیان حرکت می‌کنیم، افزود: در حوزه تعاملات راهبردی عمق استراتژیک ما این است که با وزارت آموزش و پرورش، تعاملاتی داشته باشیم که در این راستا سند تعاملات راهبردی صندوق ذخیره فرهنگیان با وزارت آموزش و پرورش تدوین شد و تحویل وزارتخانه شده است.

وی در پاسخ به بحث‌های مربوط به ماهیت حقوقی موسسه گفت: صندوق برای معلم است اما وزارت آموزش و پرورش یک ظرفیت بسیار بزرگ و یک شریک استراتژیک برای موسسه و شرکت‌های آن است بنابراین ما نمی‌توانیم از این ظرفیت چشم‌پوشی کنیم بلکه باید از این فرصت در راستای منافع اعضای صندوق استفاده کنیم.

انتصابات فامیلی و باندی در صندوق ذخیره فرهنگیان نداریم

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: در حوزه انتصابات، انتصابات فامیلی و باندی نداریم؛ یعنی اینکه نگاهمان این باشد که چون فرد جزو خانواده ما هست، بهره‌مند شود، وجود ندارد چون مشی امامین انقلاب و حاج قاسم جدا از این حرف‌هاست. در انتصابات ارزش‌های حاکم بر انقلاب، تخصص و تبحر را در نظر گرفتیم.

وی درباره انتشار اخبار کذب مبنی بر انتصابات فامیلی از جمله انتصاب داماد وزیر آموزش و پرورش گفت: بنده آقای حمید باقرنژاد را به معاونت مالی صندوق ذخیره فرهنگیان منصوب کردم و از حدود سه سال قبل او را می‌شناسم. ضمن اینکه ایشان از قبل عضو هیئت مدیره هم بوده است.

دکتر نجف‌پور تصریح کرد: در انتصابات صرفا تعهد، تخصص و ارزش‌های انقلابی مدنظرم بوده است. بنابراین شخصا وی را منصوب کردم و نسبت فامیلی با بنده و آقای وزیر هم ندارد.

تخصیص ارزش مالکانه به اعضای موسسه در دستور کار است

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در ادامه در پاسخ به خبرگزاری ایرنا با اشاره به موضوع تعیین ارزش روز دارایی‌های موسسه اظهار کرد: فرهنگیان 10 سال است که به آنها وعده محاسبه ارزش مالکانه داده شده و به حق انتظار دارند که ارزش مالکانه دارایی‌های آنها تعیین تکلیف شود.

وی با اشاره به اینکه خواسته معلمان بحق است، گفت: محاسبه ارزش افزوده دارایی‌ها به طور جدی در دستور کار موسسه قرار گرفته و در این راستا در 45 روز اخیر 25 جلسه و 1500 نفر ساعت کار کارشناسی با حضور افراد متبحر و متخصص در این حوزه انجام شده است که برخی از آنها وزرای پیشین اقتصاد بودند.

دکتر نجف‌پور تصریح کرد: در گام اول به دنبال تعیین ارزش دارایی‌های صندوق به قیمت روز هستیم که حدود ۸۰ درصد از این مسیر پیش رفته است. در گام بعدی به دنبال تحویل ارزش به صاحبان اصلی آن خواهیم بود که جزییات و زمان‌بندی آن اعلام خواهد شد تا اعضای موسسه مطلع باشند.

احیای بانک سرمایه با هدف سوددهی و ارائه خدمات به اعضا

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری فارس یکی دیگر از اقدامات دو ماه اخیر را احیای بانک سرمایه اعلام کرد و گفت: در بانک سرمایه زحمات زیادی بعد از آن اتفاقات، کشیده شده و بهبودی حاصل شده است؛ طرح کلی بانک سرمایه برای کیفی شدن آن آماده شده و در جریان اقدام است.

وی تصریح کرد: در تمام جلسات تمایلی به پرداختن به مسائل گذشته ندارم اما برای آگاهی معلمان بگویم که در این چند سال، تعیین تکلیف مطالبات انجام شده است. برخی از پول‌های صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه بود و صورت‌های مالی این بانک معلوم است.

وی تصریح کرد: حتما با همه کسانی که به حقوق جامعه ضربه زدند، برخورد شد و پرونده تعداد کثیری در محاکم رسیدگی شده و احکام صادر شده است. همچنین همه کسانی که محکومیت قضایی داشتند در زندان هستند. ضمن اینکه بخش قابل توجهی از مطالبات وصول شده است.

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان اطمینان داد: تمام مجموعه مدیریتی صندوق ذخیره فرهنگیان، هیأت امنا و ظرفیت حاکمیت بسیج شدند تا آن بخشی که وصول نشده است، کاملا هوشمندانه وصول کنیم؛ همچنین با افراد خطاکار و متخلف در گذشته، برخورد شده و در درون سیستم نیستند.

برنامه جدی برای اصلاح پرتفوی موسسه و ساماندهی شرکت‌ها داریم

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه شمار شرکت‌های زیان‌ده موسسه کمتر از 5 شرکت است، گفت: تعداد اندکی هم شرکت کم بازده داریم که برنامه‌‌هایی برای بهبود آنها داریم.

وی افزود: عمده شرکت‌های موسسه سودده هستند اما با توجه با اینکه در وضعیت فعلی بازار و اقتصاد کشور سوددهی شرکت‌ها باید بیشتر از 20 درصد باشد، تلاش خواهیم کرد در حد انتظار اعضای موسسه عملکرد قابل قبولی داشته باشیم.

همراهی دولت برای دریافت مطالبات صندوق ذخیره فرهنگیان

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری ایسنا درباره مطالبات صندوق از دولت نیز اظهار کرد: مشکلاتی در سال های گذشته از این حیث داشته‌ایم به این شکل که بعضا یا این مبالغ در بودجه نیامده یا اگر آمده مشکل کسری و تامین نقدینگی وجود داشته است.

دکتر نجف‌پور کردی با اشاره به اینکه مطالباتی از دولت داریم، گفت: رایزنی‌هایی با آموزش و پرورش، مجلس و سازمان برنامه و بودجه داشتیم و همه مسیرها را طی کرده‌ایم. بنابراین امیدواریم مطالبات در آینده وصول شوند. عدد قطعی شده مطالبات، ۳۰۶۰ میلیارد تومان تا پایان سال ۱۴۰۰ است.

مالکیت صندوق ذخیره فرهنگیان بر پروژه پتروشیمی لاوان قطعی است

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری مهر درباره برخی اخبار مبنی بر فروش زمین ۲۵ هکتاری پتروشیمی لاوان به هولدینگ خلیج فارس گفت: پتروشیمی لاوان متعلق به معلمان و در تصرف موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان است. بنابراین هیچ فروش و نقل و انتقالی پیرامون هیچ پتروشیمی در ماه‌های گذشته انجام نشده است و این اخبار صحت ندارند.

وی افزود: چند هفته پیش از این پروژه بازدید و تاکید کردیم که اگر کسی در باره آن ادعایی داشته باشد، ادعای تصرف عدوانی مطرح خواهیم کرد. بنابراین در مالکیت آن برای موسسه هیچ شکل وجود ندارد اما نگاه با آینده آن مجموعه و برنامه‌ای که برای آن داریم موضوع دیگری است.

دکتر نجف‌پور یادآور شد: هیچ فردی منافع شخصی در صندوق ذخیره فرهنگیان ندارد بلکه منافع متعلق به فرهنگیان عضو موسسه است که نقش محوری در تربیت جامعه دارند. مشی ما در مدیریت صندوق علمی، جهادی و انقلابی با رویکرد شفافیت است.

وی با اشاره به اینکه به دنبال امید آفرینی از جنس واقعی هستیم، تصریح کرد: تیم مدیریتی به دنبال شنیدن صدای فرهنگیان عضو موسسه بوده و به وظیفه خود عمل می‌کند.

ارائه خدمات در شان فرهنگیان با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان درباره طرح‌های تسهیلاتی برای اعضای صندوق گفت: کارهای خوبی در حوزه خدمات لیزینگی و کالایی آغاز شده اما نیازمند ارتقای سبد محصولات و خدمات در نظام تعاملی با آموزش و پرورش هستیم.

وی با اشاره به برنامه‌های موسسه برای مسکن فرهنگیان گفت: نگاه به حضور در صنعت مسکن این است که به بهترین وجه در کنار دولت انقلابی باشیم و در نهضت ملی مسکن نقش خوب ایفا کنیم اما در وهله اول هدف ما ساخت مسکن برای فرهنگیان عضو موسسه است. در این راستا طرحی را آماده کردیم تا در این مسیر اقدام کنیم.


صفحه رسمی اینستاگرام موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان: https://www.instagram.com/szf_iran

تگ ها

به اشتراک بگذارید

1 دیدگاه

  • علی حق شناس :

    سلام همه حرف های شما خوب و قشنگ است و تمام مدیران قبلی هم به همین شیوایی سخن راندن ولی فاصله است بین قول و عمل و به قولی دو صد گفته چون نیم کردار نیست
    یا علی حق همراهتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =

پست های مرتبط