اخبار 2 بهمن, 1401 5:42 ب.ظ
اخبار 2 بهمن, 1401 5:42 ب.ظ

مدیر عامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان عنوان کرد:

اصلاح پرتفوی پتروفرهنگ و افزایش بهره‌وری با در نظر گرفتن منافع اعضای موسسه

دکتر حمیدرضا نجف‌پورکردی در مجمع سال مالی منتهی به 31 شهریور 1401 هلدینگ پتروفرهنگ با تاکید بر ضرورت اصلاح پرتفوی و تعدیل سهم متانول در سبد سرمایه‌گذاری‌های این هلدینگ، گفت: فارغ از اینکه محصول متانول در بازارهای بین‌المللی چه وضعیتی پیدا بکند، تصمیم هیات مدیره موسسه بر اساس مطالعات کارشناسی، تعدیل راهبردی این سهم در سبد دارایی‌های پتروفرهنگ است.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، جلسه مجمع هلدینگ پتروفرهنگ روز چهارشنبه 28 دیماه 1401 با حضور همه سهامداران به ریاست دکتر نجف‌پور کردی مدیرعامل موسسه، با نظارت مهندس حمید باقرنژاد عضو هیات مدیره و معاون مالی و سرمایه انسانی و دکتر علیرضا فتحی‌نیا معاون امور شرکت‌های موسسه و دکتر علیرضا بابازاده مدیرعامل هلدینگ پتروفرهنگ به عنوان دبیر جلسه و همچنین حضور نماینده سازمان بورس برگزار شد.

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در این جلسه تصریح کرد: اصلاح پرتفوی پتروفرهنگ در راستای منافع اعضای موسسه باید با تدبیر و عقلانیت صورت گیرد و از تعجیل پرهیز کنیم تا مبادا منافع مجموعه به خطر بیافتد زیرا تا زمانی که این دارایی‌ها متعلق به موسسه است باید در راستای ایجاد ارزش افزوده حرکت کنیم و هیچ گونه اهمال در کار پذیرفته نیست.

دکتر نجف‌پور کردی افزود: در این مسیر همه باید از ظرفیت‌های محیطی استفاده کنیم که تعدیل سهم متانولی به حدود 30 درصد، در سریع‌ترین زمان ممکن و بر اساس کار کارشناسی و با در نظر گرفته صرفه و صلاح موسسه صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه مطالعات و پیش‌بینی‌ها از بهبود بازار متانول تا دو سال آینده حکایت دارد، اظهار داشت: بخشی از سهام ارزنده متانول در سبد پتروفرهنگ باقی خواهد ماند که با تاکید بر مولفه‌های بهره‌وری می‌تواند سودآوری خوبی برای مجموعه داشته باشد.

مدیرعامل موسسه بر موضوع برنامه‌ریزی راهبردی به عنوان یکی از اصول مدیریت در صندوق ذخیره فرهنگیان تاکید کرد و گفت: شرکت‌ها بایستی با ظرفیت درون سازمانی و الهام از اسناد بالادستی، بودجه‌ریزی عملیاتی داشته باشند و بدانند که طی چه مدت زمانی می‌خواهند به کجا برسند.

دکتر نجف‌پور یکی دیگر از اقدامات بسیار مهم را ورود به زنجیره پایین دستی دانست و بیان کرد: باید طرح‌های دقیق و کارشناسی همراه با برنامه عملیاتی تهیه شده و شرکای استراتژیک داشته باشیم زیرا هنر ما باید این باشد که ارزش افزوده برای اعضای موسسه ایجاد کنیم.

سال 1401، سال سختی برای متانولی‌ها بود

در ابتدای این جلسه، دکتر علیرضا بابازاده مدیرعامل هلدینگ پتروفرهنگ در گزارش هیات مدیره به مجمع برای سال مالی منتهی به 31 شهریور 1401 گفت: سال گذشته سال بسیار سختی برای پتروشیمی‌های متانولی در کل کشور بود زیرا از یک طرف قیمت خوراک و سایر یوتیلیتی‌ها با افزایش حدود دو برابر روبرو شدند و از سوی دیگر قیمت متانول در بازارهای جهانی با کاهش حدود 33 درصد روبرو شد.

وی افزود: در زمینه تکمیل طرح‌های پتروشیمی اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته و به رغم مشکلات ناشی از تامین مالی، پروژه‌ها پیشرفت فیزیکی خوبی دارند و با اختلاف اندکی، طبق برنامه پیش رفته‌اند.

مدیرعامل پتروفرهنگ با اشاره به مدیریت صحیح پتروشیمی‌های مجموعه در سال مالی منتهی به 31 شهریور 1401، گفت: تمرکز زیادی بر افزایش بهره‌وری داشتیم و در این زمینه توفیقات خوبی کسب شد که علاوه بر تاثیر آن در صورت‌های مالی سال گذشته، در سال‌های آینده نیز آثار مثبت مالی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: مجموعه اقدامات در راستای افزایش بهره‌وری، بیش از 1815 میلیارد تومان آثار مالی مثبت در سال مالی 1401 داشته و بیش از 3500 میلیارد تومان از بدهی مالی شرکت‌های تابعه از طریق تعاملات با بانک‌ها کاهش پیدا کرده است و پیش‌بینی می‌شود آثار کلی این اقدامات بالغ بر 2000 میلیارد تومان باشد.

دکتر بابازاده یکی دیگر از اقدامات بسیار مهم طی سال مالی مذکور را احقاق حقوق اعضای موسسه در موضوع زمین شرکت شیمیایی لاوان با همکاری مدیران موسسه، مدیران شرکت پتروفرهنگ و مدیران شرکت شیمیایی لاوان عنوان کرد.

مدیرعامل پتروفرهنگ همچنین در ارتباط با برنامه‌های سال مالی آینده پتروفرهنگ گفت: اصلاح پرتفوی و تعدیل سهم متانولی‌ها بر اساس برنامه استراتژیک موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان و تداوم افزایش بهره‌وری به ویژه از طریق مدیریت و کاهش هزینه‌ها از برنامه‌های اصلی این شرکت برای سال مالی 1402 است که آثار مثبت آن در سه ماهه اول سال مالی خود را نشان داده است و در همین مدت بیش از 1000 میلیارد تومان نسبت به برنامه و بودجه عملکرد مثبت داشته‌ایم.

در پایان این جلسه، صورت‌های مالی شرکت پتروفرهنگ توسط مجمع تصویب شد و حسابرس و بازرس قانونی و علی‌البدل و همچنین روزنامه رسمی برای سال مالی 1402 تعیین شدند و مدیرعامل موسسه بر رعایت اصول شرکت‌داری، استانداردهای مالی و حسابداری، آیین‌نامه‌ها و قوانین جاری شرکت، حکمرانی شرکت و نظام راهبری شرکتی تاکید کرد.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 2 =

پست های مرتبط