اخبار 1 اسفند, 1400 10:58 ق.ظ
اخبار 1 اسفند, 1400 10:58 ق.ظ

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در نشست با حجت‌الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم:

با تکیه بر ظرفیت­ و توانمندی­‌های موسسه و بازار بزرگ جمعیت فرهنگیان عزیز کشور، پیشرفت­‌های موثری را رقم خواهیم زد

مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم، از توانمندی‌های درونی این موسسه و ظرفیت‌های کمی و کیفی اعضای فرهنگی آن به عنوان دو بال پیشرفت این موسسه یاد کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، جواد نوری در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، وی را از چهره‌های موثر در شناسایی و رفع مشکلات و چالش‌های پیش روی صندوق ذخیره دانست و گفت: امیدواریم از فرصت حضور ایشان در موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، کمال استفاده را برده و بتوانیم راهگشایی‌های موثری برای صندوق داشته باشیم.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اهمیت همراهی چهره‌های ملی و حاکمیتی برای تحقق ماموریت‌های موسسه، ابراز امیدواری کرد: راه، مرام، سبک زندگی و الگوی مدیریت حضرت علی (ع) سرلوحه عملی کار همه ما قرار گیرد.

وی با بیان گزارشی از عملکرد و چالش‌های صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: بنده از زمانی که فعالیت خود را در این مجموعه آغاز کردم و با فعالیت‌های آن آشنا شدم، تصویری که از صندوق داشتم با آنچه از نزدیک مشاهده کردم، بسیار متفاوت یافتم که به نظر می­رسد این اختلاف نزد بسیاری از فرهنگیان و مسئولین وجود دارد. در واقع تفاوت زیادی بین بازنمایی و واقعیات صندوق وجود دارد که چالش برانگیز شده است.

دکتر نوری با اشاره به اینکه علم اقتصاد عمدتاً ماحصل تلاقی عرضه و تقاضاست، که در یک سو توانمندی، عرضه و صنعت و در سوی دیگر نیازمندی، تقاضا و مصرف قرار دارد، اظهار کرد: در موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، هر دو وجه اقتصاد با حجم و ظرفیت بالا، پررنگ و با سابقه‌ی قابل توجه در دسترس است و شکوفایی آنها نیاز به ­هم­رسانی و مدیریت دارد.

وی افزود: از یک سو ظرفیت‌های ارزنده صندوق ذخیره فرهنگیان در حوزه‌های صنعتی، پتروشیمی، ساختمانی، خدمات و … با وجود چهار هلدینگ زیرمجموعه این موسسه و حدود 60 شرکت آن وجود دارد که به جد برجسته است و در سوی دیگر وجود یک میلیون و 800 هزار نفر فرهنگی که بزرگ­ترین بازار کشور را در اختیار این موسسه قرار داده است و با احتساب خانواده‌های آنها 8 میلیون نفر و با وجود 15 میلیون دانش‌آموز بالغ بر 20 میلیون مصرف‌کننده و جامعه مخاطب را درون خود جای داده است.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان، پتانسیل‌‌های درونی این موسسه و اعضای آن را دو بال بزرگ در توسعه شاخص‌های مختلف اقتصادی عنوان کرد و گفت: مدیران قبلی این موسسه در 26 سال گذشته زحمات بسیاری کشیدند و انشاالله خداوند به ما توفیق بدهد تا بهتر از قبل این موسسه را راهبری کنیم و با کار درست و زیاد، موسسه را به شاخص‌های بالاتری ارتقاء دهیم.

دکتر نوری، موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان را یکی از بازیگرهای مهم در هر دو عرصه عرضه و تقاضا، صنعت و بازار دانست که با افتحار می‌تواند در راستای سیاستگذاری و استراتژی‌های راهبردی کشور که از سوی مقام معظم رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام و دیگر نهادهای حاکمیتی اتخاذ می‌شوند، با افتخار همکاری داشته باشد.

او ابهام در میزان دارایی موسسه که تحت عنوان ارزش افزوده، حقوق ملکانه و … یاد می­شود را از چالش‌های اصلی این مجموعه عنوان کرد و گفت: راهکارهایی اعم از بورسی شدن هلدینگ‌های زیرمجموعه موسسه، ارزشگذاری دارایی‌ها توسط کارشناس رسمی دادگستری و شکل دهی بازار داخلی یا صندوق مجازی از جمله اقداماتی است که در دست اقدام هستند.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با تاکید بر اینکه در مالکیت صندوق ذخیره هیچ ابهامی وجود ندارد، تصریح کرد: صد در صد دارایی‌های صندوق ذخیره متعلق به فرهنگیان عضو است و این موضع همه نهادهای حاکمیتی و فرهنگیان عزیز است و تاکنون سخن یا سندی بر خلاف این دیدگاه شنیده نشده است. با این وجود درباره ماهیت حقوقی صندوق که خصوصی است یا عمومی غیردولتی، دیدگاه­هایی مطرح شده که لازم است در نهادهای مرتبط، گفتگو و تعامل شده و روشی که به صلاح موسسه و فرهنگیان عضو بوده و بالندگی و رشد پایدار صندوق را به دنبال داشته باشد، محور تبادل نظر و دیدگاه­ها قرار بگیرد.

او اظهار کرد: همچنین تصویر مخدوشی از صندوق شکل گرفته که البته در سال‌های اخیر بهتر شده است و عمده آن به بانک سرمایه برمی‌گردد و چون تمایز و تفکیک بین صندوق و بانک سرمایه صورت نگرفته است و کم و کیف آن محرز و عیان نیست، به سایر اجزای صندوق آسیب زده است که لازم است اصلاح شود. این کار هم تلاش رسانه ای لازم دارد و هم پرکاری و درستکاری بیشتر مدیران صندوق را می طلبد.

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان همچنین با اشاره به واریزی دولت به این صندوق، بیان کرد: وضعیت واریزی دولت دارای تاخیرهایی است که لازم است تدبیر مناسبی برای آن صورت گیرد. با توجه به اینکه نقدینگی کافی در دولت وجود ندارد، باید به فکر راهکارهای جایگزین باشیم و دارایی دولت در حوزه صنعت، معدن، خدمات، خودرو، دارو، املاک و … را شناسایی و در بررسی و وفاق با دولت، از این محل مطالبات صندوق وصول شود.

 

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =

پست های مرتبط