اخبار 5 دی, 1401 9:11 ق.ظ
اخبار 5 دی, 1401 9:11 ق.ظ

برگزاری دومین جلسه کارگروه تشکیل هلدینگ صنایع و معادن موسسه

دومین جلسه کارگروه ویژه ساماندهی شرکت‌ها و استقرار هلدینگ صنایع و معادن موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با حضور اعضای این کارگروه با موضوع نحوه تاسیس این هلدینگ و نحوه ورود آن به سرمایه‌گذاری در این حوزه برگزار شد.

دکتر علیرضا فتحی‌نیا معاون امور شرکت‌های موسسه به عنوان رییس این کارگروه با اشاره به دستور هیات مدیره موسسه در خصوص ساماندهی شرکت‌های صنعتی و معدنی موسسه، گفت: تمرکز شرکت‌های صنعتی و معدنی در این هلدینگ، از پراکنده بودن این شرکت‌ها در هلدینگ‌های دیگر جلوگیری کرده و مدیریت آنها به شکل تخصصی انجام خواهد شد.
وی افزود: هر یک از شرکت‌های موسسه در این حوزه واجد دارایی‌ها و ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه بسیار زیادی هستند که می‌تواند برای تقویت جایگاه این هلدینگ بکار گرفته شود به طوری که هلدینگ می‌تواند بر اساس استراتژی که تدوین خواهد کرد، در صنایع سودآور و پربازده سرمایه‌گذاری کند.
دکتر فتحی‌نیا تصریح کرد: تاسیس هلدینگ صنایع و معادن باعث می‌شود ریسک سبد دارایی‌های موسسه پایین بیاید زیرا این حوزه بسیار جذاب و سودآور است و صندوق ذخیره فرهنگیان می‌تواند از پشتوانه اعضا و همچنین نهادهای حاکمیتی در این زمینه بهره بگیرد.
وی اظهار داشت: در گام اول تاکید بر ورود به معادن در مقیاس متوسط و صنایع پایین دستی است.همچنین اعضای کارگروه با بررسی صنایع و معادن مختلف برای سرمایه‌گذاری، بر ورود به صنعت مس و فولاد به عنوان کالاهای باارزش تاکید کردند و گفتند که ظرفیت‌های بسیار بزرگی در کشور در این حوزه‌ها وجود دارد که مغفول مانده و موسسه می‌تواند بیشترین بهره را ببرد.
از نظر اعضای کارگروه، سرمایه‌گذاری در زمینه استخراج مس و یا تجهیزات استخراج آن به ویژه تجهیزات حفاری، سودآوری قابل توجهی نصیب سهامداران خواهد کرد.
در این جلسه همچنین بر سرمایه‌گذاری در معادن نقاط مرزی کشور تاکید کردند که با سودآروری پایدار همراه خواهد بود ضمن اینکه موجب توسعه مناطق محروم نیز خواهد شد و مشمول معافیت‌های مالیاتی نیز قرار می‌گیرد.
یکی دیگر از پیشنهادات اعضای کارگروه توجه به معادن فراسرزمینی به ویژه در کشور افغانستان بود که به دلیل همسایگی ایران با این کشور، مزیت‌های نسبی متعددی نسبت به سایر سرمایه‌گذاران خارجی از جمله ترکیه و چین دارد.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + یازده =

پست های مرتبط