اخبار 23 مرداد, 1397 10:05 ق.ظ
اخبار 23 مرداد, 1397 10:05 ق.ظ

برگزاری نشست معارفه منتخبان معلمان در هیات امناء صندوق ذخیره فرهنگیان

منتخبان معلمان در هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان با حضور در موسسه، پس از برگزاری یک نشست با مدیران این مجموعه، از نزدیک در جریان فعالیت‌های صندوق قرار گرفتند.


این جلسه با حضور دکتر علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش و نائب رییس هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان، آقایان امین الله سالاری و محسن مسعودی و خانم لیلا نظرپور به عنوان منتخبان معلمان در هیات امنا، معاونان و مدیران بخش های مختلف موسسه برگزار شد.
در همین حال منتخبان معلمان در هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان، در کارگاه دو روزه، جلساتی با معاونت‌ها و و مدیران بخش‌های مختلف موسسه از جمله معاونت مالی و اداری، معاونت امور شرکت‌ها، معاونت برنامه‌ریزی و همچنین مدیر امور حقوقی، مدیرعامل شرکت فرآیند نوین استحکام سازه، مدیر امور مالی، مدیرحسابرسی داخلی و مدیر روابط‌عمومی و امور بین‌الملل جهت آشنایی با فعالیت‌های موسسه برگزار کردند.

نظارت بر صندوق ذخیره فرهنگیان در چارچوب قانون تجارت اثربخش است

دکتر الهیار ترکمن در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه جرقه برگزاری جلسه معارفه به ابتکار آقای دکتر بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش زده شد، گفت: هدف از برگزاری این جلسه، آشنایی نمایندگان منتخب فرهنگیان با موسسه است. از این رو، امیدوارم دوره‌ای که به همین منظور برای منتخبین معلمان در نظر گرفته شده است اثر خوبی داشته باشد و اطلاعات خوبی را منتقل کند تا از این نظر ما بتوانیم زمینه را برای فعالیت هر چه بهتر صندوق ذخیره فرهنگیان فراهم کنیم.
وی خطاب به منتخبان معلمان در هیات امناء افزود: همانگونه که مستحضرید بحث توجه به مسائل معیشتی و رفاهی، هدایت سرمایه‌های خرد، تامین آتیه و تشکیل سرمایه، جزء مهم‌ترین فلسفه وجودی صندوق ذخیره فرهنگیان است که در برخی کشورها در قالب بیمه‌عمر و سرمایه‌گذاری است و در کشور ما نیز در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری است که عمده بدنه دولت صندوق‌های پس‌انداز در بانک‌ها دارند.
نایب رییس هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: در راستای قانون برنامه دوم توسعه، موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان برای این امر تاسیس کرده که هدف اصلی و مهم آن نگاه به آینده و سودآوری برای فرهنگیان عضو است. از این رو، صندوق ذخیره فرهنگیان از نظر تعداد اعضاء و حجم ورودی منابع و فعالیت‌های اقتصادی که دارد، یکی از مهم‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.
دکتر الهیار با اشاره به اینکه متاسفانه شاکله کلی رفاه در آموزش و پرورش به گونه‌ای است که حین خدمت کمتر به رفاه و معیشت فرهنگیان توجه شده است، گفت: مسائل رفاهی فرهنگیان عمدتا به صورت پراکنده از دهه 70 به بعد به ویژه در قالب مسکن فرهنگیان، کلینیک‌ها و … مطرح شد که متاسفانه نتیجه ملموس و شایسته معلمان در پی نداشته است.
وی افزود: از این رو طی یک تصمیم جمعی، صندوق ذخیره فرهنگیان تاسیس شد تا بتواند با استفاده از ظرفیت های موجود، در مسیر درستی حرکت کند و از این سرمایه های فرهنگیان به خوبی صیانت کرده و در حوزه‌های سودآور و جذاب سرمایه‌گذاری کند.
نایب رییس هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه شاکله کلی صندوق یک موسسه اقتصادی غیر دولتی است که دقیقا بر اساس قانون تجارت فعالیت می‌کند، تصریح کرد: چیزی که اصول و مبنای فعالیت این موسسه را تعیین می‌کند، اصولی است که در اساسنامه صندوق تصریح شده و آنچه در قانون تجارت کشور آمده است.
دکتر الهیار خطاب به منتخبان فرهنگیان در هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: شما بزرگوارانی که به عنوان نمایندگان فرهنگیان عزیز سراسر کشور در هیات امنا حضور دارید، بحث قانون تجارت را خیلی جدی بگیرید. همچنین باید بر مسیری حرکت کنیم که قانون تجارت حرکت می‌کند و مبنای عمل هیات امنا و هیات مدیره صندوق است و حسابرس و بازرس قانونی بر اساس همین رویه گزارش می دهد. بنابراین ما به هر میزان بر قوانین و مقررات حاکم بر تجارت مسلط باشیم، بهتر می توانیم نقش خود را ایفا کنیم.

مهم‌ترین وظیفه منتخبان معلمان، انتقال واقعیت‌های موجود به فرهنگیان است
نایب رییس هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به سرمایه‌گذاری دو هزار میلیارد تومانی اخیر این موسسه در حوزه پتروشیمی و خرید نیمی از سهام شرکت انرژی سپهر گفت: چنین سرمایه‌گذاری‌هایی به منظور سودآوری حداکثری برای اعضا صورت گرفته است و آینده روشنی را در این زمینه ترسیم می‌نمایند.
دکتر الهیار با تاکید بر اینکه باید کمک کنیم صندوق را به مسیر اصلی خود برگردانیم، تصریح کرد: باید واقعیات را به جامعه فرهنگیان منتقل کنیم تا با طیب خاطر و اعتماد بیشتر بتواند به صندوق اعتماد کنند و در این سرمایه‌گذاری سهیم باشند.
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه مجموعه هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان، مجموعه چابک و مجربی است، گفت: این تیم سال‌ها در حوزه تجارت و سرمایه‌گذاری کار کرده‌اند و تجربیات خوبی دارند و به عنوان نماینده وزیر به عنوان مستمع نه بعنوان عضو اصلی در جلسات هیات مدیره حاضر می شوم و در جریان امورهستم. انصافا این شهادت را می دهم که علاوه بر تخصص و تجربه بالا، با یک نگاه ویژه‌ به صیانت از سرمایه‌های فرهنگیان کار را دنبال می‌کنند و امانت‌داری بسیار بالایی در بین این بزرگواران است. در همین حال برنامه‌ریزی‌ها صورت گرفته در راستای صرفه و صلاح فرهنگیان است.
وی تصریح کرد: مجموعه کارشناسی صندوق شامل هیات رئیسه و معاونین و مدیران و کارشناسان به شدت بر کار خود مسلط هستند و گزارشات خوبی را به هیات مدیره ارائه می‌دهند که یکی از آنها بحث تدوین برنامه استراتژیک برای هر یک از شرکت‌های تابعه و خود موسسه است. یکی از مشکلاتی که ما با آن مواجه بودیم مساله بورسی نبودن شرکت‌ها بوده که از آسیب ها دور بماند که در این زمینه گام‌های اساسی برداشته‌اند.
دکتر الهیار با اشاره به ترکیب و وظایف هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: ترکیب هیات امنای صندوق مشخص است و جلسات آن به طور مستمر برگزار می‌شود. در واقع عمده کاری که ما در هیات امنا دنبال می‌کنیم در قالب مجمع عمومی صندوق است که با دقت و وسواس خیلی زیاد گزارش‌ها را بررسی می‌کنند. به طور نمونه برای بررسی گزارش حسابرسی سال 1396 تقریبا دو جلسه مبسوط در هیات امنا به این کار اختصاص داده شد.
نائب رییس هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه وزیر آموزش و پرورش نیز شخصا وسواس خاصی نسبت به گزارش هیات مدیره از فعالیت‌های صندوق دارد، گفت: آقای دکتر بطحایی حتی گزارش حسابرسی موسسه را به یک حسابرس بیرون از مجموعه دادند و مورد بررسی قرار گرفت. در همین حال روی تکالیف مجامع نیز به شدت حساسیت وجود دارد.
وی در پایان ضمن تبریک مجدد به منتخبین فرهنگیان در هیات امنا، یادآور شد: به طور کلی می‌توان گفت این مجموعه در یک بستر خوب و همدل و با نگاه به صرفه و صلاح فرهنگیان در حرکت است و امید است اعضای فرهنگی صندوق بتوانند با طیب خاطر و آرامش خاطر بیشتر به عضویت و سرمایه‌گذاری خود در این مجموعه ادامه دهند.

راه حل ارتقای وضعیت معیشتی معلمان در صندوق ذخیره فرهنگیان است
در این نشست همچنین مهندس تقی زاده معاون امور مالی و اداری صندوق ذخیره فرهنگیان ضمن تبریک به منتخبان معلمان در هیات امنای موسسه گفت: به رغم نگرش عمومی که نسبت به جمعیت فرهنگیان وجود دارد، کثرت معلمان یک فرصت بی‌نظیر است که باید از آن در راستای ارتقای معیشتی فرهنگیان استفاده کنیم.
وی افزود: صندوق ذخیره فرهنگیان می‌تواند به عنوان یک حلقه واسط در این زنجیره عمل کرده و از کثرت جمعیت فرهنگیان، به عنوان فرصتی برای سرمایه‌گذاری و سودآوری برای خود آنها بهره گیرد.
مهندس تقی‌زاده با اشاره به اینکه منتخبان معلمان در هیات امنای صندوق، امین و مورد اعتماد فرهنگیان سراسر کشور هستند، تصریح کرد: رساندن پیام و اطلاعات درست به فرهنگیان، یکی از رسالت‌های این عزیزان است که البته نمایندگان موسسه در 30 استان و سایر مدیران و ارکان صندوق نیز در این زمینه فعال هستند.
وی با اشاره به استقبال فرهنگیان از طرح افزایش حق عضویت تا سقف پنج درصد، خاطرنشان ساخت: سرمایه‌گذاری‌هایی که موسسه در حوزه‌های جذاب مانند پتروشیمی انجام داده به زودی به ثمر می‌نشیند و فرهنگیان به نسبت سرمایه‌ای که در صندوق دارند از آن بهره‌مند خواهند شد بنابراین لازم است جزییات پروژه‌ها و سودآوری موسسه به سمع و نظر فرهنگیان برسد که در این میان منتخبین معلمان نقش محوری دارند.

تنها راه برون رفت از مشکلات معیشتی معلمان، صندوق ذخیره فرهنگیان است

در این نشست همچنین محسن مسعودی منتخب معلمان به عنوان بازرس در هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان، با اشاره به نقش و جایگاه صندوق ذخیره فرهنگیان در ارتقای معیشت معلمان گفت: سرمایه‌گذاری صندوق ذخیره فرهنگیان در حوزه پتروشیمی نوید بخش سودآوری چشمگیر و پایدار برای فرهنگیان است و ما به عنوان نمایندگان فرهنگیان باور داریم که صندوق یک فرصت بی‌نظیر برای معلمان است.
وی افزود: اطلاع‌رسانی به فرهنگیان نیازمند داشتن اطلاعات کافی است بنابراین برگزاری چنین جلساتی با مدیران بخش‌های مختلف صندوق بسیار مفید است.
امین الله سالاری منتخب معلمان در هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان نیز با اشاره به مشکلات معیشتی معلمان در طول سال‌های گذشته گفت: هدف ما استفاده از ظرفیت‌های صندوق ذخیره فرهنگیان برای کاستن از مشکلات معیشتی معلمان است بنابراین باید به دنبال راهکارهای جدی برای این منظور باشیم.
وی افزود: شفاف سازی در ارائه اطلاعات به معلمان در کنار برنامه‌ریزی برای استفاده از ظرفیت‌های موجود، کارساز خواهد بود.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 3 =

پست های مرتبط