اخبار 3 اسفند, 1397 1:37 ب.ظ
اخبار 3 اسفند, 1397 1:37 ب.ظ

عضویت، ادامه عضویت و افزایش واریزی تا پنج درصد؛

تصمیم‌های بزرگ فرهنگیان برای آینده‌ای بهتر

ضریب نفوذ صندوق در بین فرهنگیان در سال‌های اخیر بین 80 تا 90 درصد در نوسان بوده اما این به معنی محروم ماندن جمعیت 10 تا 20 درصدی فرهنگیان از مزایای صندوق بوده است. از سوی دیگر، با اینکه فرهنگیان عضو به میزان واریزی سهم خود از سهم دولت برخوردار بوده‌اند اما با نگاهی به میزان واریزی اعضا به صندوق می‌توان به سادگی پی برد که آنها از 70 تا 80 درصد سهم دولت نیز محروم بوده‌اند. در همین حال اگرچه فرهنگیان بازنشسته تا 6 الی 7 برابر واریزی خود از موسسه دریافت کرده‌اند اما هنوز می‌توانند این میزان را به طور چشمگیری افزایش دهند.

واقعیت این است که لازمه بهره‌گیری کامل فرهنگیان کشور از سودآوری و مزایای صندوق ذخیره فرهنگیان، مشارکت کامل آنان در سرمایه‌گذاری‌های موسسه است. مشارکت کامل در این سرمایه‌گذاری نیازمند تصمیم است؛ تصمیمی بزرگ که می‌تواند نقش بسیار پررنگی در آینده مالی و معیشتی فرهنگیان داشته باشد.
اولین تصمیم را باید آن دسته از فرهنگیانی بگیرند که هنوز به عضویت صندوق اقدام نکرده‌اند. واقعیت این است که تنها راه بهره‌مندی کارکنان آموزش و پرورش از سهم دولت عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان است زیرا هیچ بدیل دیگری در این زمینه پیش‌بینی نشده است. این در حالی است که سایر کارکنان دولت، از طریق صندوق کارکنان دولت از این سهم برخوردار می‌شوند. اگرچه عدم عضویت این قشر از فرهنگیان در موسسه، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد اما این به معنی 30 سال از دست رفتن سهم دولت و سودآوری موسسه برای فرهنگیان غیرعضو است. از این رو، تصمیم بزرگ امروز فرهنگیان برای عضویت در موسسه، بسیار مهم است.
دومین تصمیم را باید فرهنگیان عضو موسسه بگیرند. اگرچه این دسته از فرهنگیان گام نخست برای بهره‌مندی از سهم دولت و سودآوری صندوق ذخیره فرهنگیان را برداشته‌اند اما میزان واریزی ماهیانه آنها نشان می‌دهد که این شرط لازم بوده اما کافی نیست. کافی نیست زیرا فرهنگیان عضو موسسه در حال حاضر حدود یک درصد از حقوق ومزایای خود را به صندوق واریز می‌کنند و به همان میزان از سهم دولت بهره‌مند می‌شوند در حالی که سقف مجاز برای برخورداری از سهم دولت پنج درصد است. اگرچه نزدیک به 100 هزار نفر از اعضای موسسه میزان واریزی خود را تا سقف پنج درصد افزایش داده‌اند اما هنوز بیش از 700 هزار نفر از فرهنگیان عضو موسسه از 70 تا 80 درصد سهم دولت بی‌بهره هستند. اکنون که سهم دولت در برنامه ششم توسعه قطعی شده و موانع قانونی افزایش حق عضویت نیز برطرف شده، فرهنگیان فقط با مراجعه به تعاون اداره محل خدمت خود می‌توانند گام دوم را برای بهره‌مندی کامل از سهم دولت و مزایای موسسه بردارند. 
سومین تصمیم مهم را اتفاقا باید بازنشستگانی بگیرند که تا 23 سال در صندوق ذخیره فرهنگیان عضو بوده‌اند و اکنون به طور میانگین بین 5 تا 7 برابر واریزی خود، از موسسه دریافت می‌کنند. واقعیت این است که دارایی‌های فعلی صندوق ذخیره فرهنگیان مرهون قطره قطره واریزی تک تک فرهنگیانی است که امروز به دریایی از سرمایه‌گذاری‌های بزرگ در حوزه‌های پتروشیمی، انرژی، صنعت، املاک و مستغلات و غیره تبدیل شده است. در همین حال میزان سرمایه‌گذاری چند سال اخیر صندوق ذخیره فرهنگیان به ویژه در حوزه پتروشیمی بی‌سابقه است؛ سرمایه‌گذاری‌هایی که در چند سال آینده به ثمر نشسته و هر سال بالغ بر هزار میلیارد تومان به سودآوری صندوق اضافه می‌کند به طوری که سودآوری موسسه از مرز 4 هزار میلیارد تومان در سال عبور می‌کند.
فرهنگیان بازنشسته تنها در صورتی می‌توانند از این سود بهره‌مند شوند که به عضویت خود در موسسه ادامه دهند و طی دو سه سال آینده پول خود را از صندوق خارج نکنند. اگرچه سهم دولت به بازنشستگان تعلق نمی‌گیرد اما حجم سودآوری موسسه به اندازه‌ای خواهد بود که لبخند رضایت را بر لبان بازنشستگان جاری کند.
با توجه به آنچه گفته شد، تصمیم‌های امروز فرهنگیان، تاثیر چشمگیری در وضعیت مالی و معیشتی آنها در آینده خواهد داشت. فرهنگیان غیر عضو می‌توانند با پیوستن به خانواده بزرگ صندوق ذخیره فرهنگیان، از این تنها فرصت بهره‌مندی از سهم دولت استفاده کنند؛ فرهنگیان عضو می‌توانند با افزایش میزان واریزی از سهم دولت تا سقف 5 درصد برخوردار شوند و بازنشستگان نیز می‌توانند با ادامه عضویت در موسسه، از سرمایه‎گذاری‌های سال‌های گذشته خود، بالاترین بهره را ببرند.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 2 =

پست های مرتبط