اخبار 9 تیر, 1398 9:41 ق.ظ
اخبار 9 تیر, 1398 9:41 ق.ظ

تصویر سازی وارونه از صندوق ذخیره فرهنگیان، کمکی به معیشت معلمان نخواهد کرد

پیرو انتشار خبری در خبرگزاری تسنیم با تیتر «توجیه عملکرد صندوق ذخیره با هزینه یک پرس غذا» که در تاریخ 17 خرداد ماه در آن رسانه منتشر شد روابط عمومی و امور بین‌الملل صندوق ذخیره فرهنگیان در راستای شفاف سازی و دفاع از حقوق فرهنگیان عضو موسسه، جوابیه‌ای به شرح زیر برای آن رسانه ارسال کرد.

۱- آنچه از خیل اطلاعات مهم در سخنان مدیرعامل محترم این موسسه در جمع مدیران ارشد آموزش و پرورش شهر تهران را برجسته کرده‌اید و مسایل بسیار مهمی چون دو برابر شدن سود در سال مالی ۹۷ و چشم‌انداز فوق‌العاده بهتر از سودآوری در سال‌های آتی را نادیده گرفته‌اید، نکته‌ای است که به عواملی چون درک صحیح از اهمیت خبری مطالب و سیاست‌های خبری شما مربوط می‌شود که چقدر منافع فرهنگیان در آن مهم است یا مسایل فرعی دیگر. به هرحال تصور ما بر این است که در این وانفسای اخبار منفی و بحران بنگاه‌های مختلف اقتصادی، پرهیز از مچ‌گیری و بازتاب موفقیت یک بنگاه غیر دولتی که قرار است در خدمت قشر شریفی چون فرهنگیان باشد، رویکرد بهتری برای منافع ملی و فرهنگیان شریف است و سوزاندن خردک شررهای امید جامعه با رفتاری چون بیرون کشیدن یک جمله از یک خبر بلند و زدن سر و ته آن و القای معنایی برخلاف نظر گوینده، خدمتی به نظام و انقلاب و کشور و مردم شریف ایران محسوب نمی‌شود.

۲- جمله کامل موضوع برجسته شده توسط شما چنین است: «فرهنگیان ماهانه پولی معادل یک پرس غذا را به موسسه پرداخت می‌کنند. درست است که جمع آن طی سنوات خدمت عدد بالایی می‌شود اما باید گفت این پول به صورت یکجا در صندوق نبوده بلکه طی 24 سال واریز شده است، با آن کار شده و سودش توزیع شده است.» این به معنای خفیف کردن زحمت و آورده فرهنگیان عزیز به صندوق نیست بلکه برای ساده‌سازی مفاهیم اقتصادی است و این که آورده معلمان عزیز به صورت تدریجی و نه یکجا بوده است. این مطلب در پاسخ کسانی است که با قیاس‌های اشتباه، به کل دریافتی فرهنگیان در یک بازه زمانی طولانی، درصدی سود مرسوم بانکی را اضافه می‌کنند و می‌گویند اگر در بانک یا دیگر موسسات مالی بود، سود بالاتری دریافت می‌کردند در حالی که این مبلغ به صورت تدریجی آمده است!

۳- شما در همین باره هم بر اساس اطلاعات اشتباه، نتایج خطای متعددی گرفته‌اید. طبق اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان و مستند به تبصره ٦٣ برنامه دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، فرهنگیان می‌توانند ماهانه حداکثر مبلغ پنج درصد حقوق و مزایای خود را به حساب صندوق واریز نمایند. این در حالی است که از ابتدای تاسیس صندوق در سال 1374 این حداکثر هرگز محقق نشده و بنابر سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش، فرهنگیان عضو موسسه 12/1 درصد از حقوق و مزایای خود را به صندوق واریز کرده‌اند.

بنابراین سخنان آقای مهندس مهدی نیکدل مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان برای ترغیب ایشان به منظور افزایش میزان واریزی خود از 12/1 درصد فعلی به حداکثر 5 درصد ذکر شده در قانون است. با در نظر گرفتن مبنای 12/1 درصد، میزان واریزی فرهنگیان به طور میانگین بین 28 تا 30 هزار تومان در ماه است. همچنین کمترین میزان واریزی حدود 20 هزار تومان و بیشترین میزان واریزی 40 هزار تومان در ماه به نسبت حقوق و مزایای دریافتی فرهنگیان است.

لازم به ذکر است که واریز مبلغ 12/1 درصد حقوق و مزایای معلمان به صندوق ذخیره فرهنگیان به معنی برخورداری از سهم دولت به همین میزان و از دست دادن مابقی سهم دولت تا سقف 5 درصد است. بنابراین افزایش میزان واریزی فرهنگیان بین 3 تا 5 درصد در دستور کار قرار گرفته و تاکنون بیش از 100 هزار نفر از فرهنگیان عضو صندوق به صورت اختیاری میزان واریزی خود را به 3 یا 5 درصد افزایش داده‌اند که به همان نسبت از سهم دولت و سودآوری فعالیت‌های اقتصادی موسسه نیز برخوردار می‌شوند که با توجه به سرمایه‌گذاری‌های عظمی که در صنعت پتروشیمی انجام شده، این سودآوری تا 5 سال آینده به بیش از700 میلیون دلار در سال خواهد رسید.

4- طبق بند 2 اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان، هدف موسسه تولید و افزایش سرمایه و ثروت جهت تقویت توان مالی و معیشتی فرهنگیان عضو در دوران بازنشستگی و حتی‌المقدور در حین خدمت است. بنابراین ارائه خدماتی مانند بیمه معلم، لیزینگ و … از اهداف ثانویه صندوق محسوب می‌شود اما به دلیل تقاضا و نیاز فرهنگیان عضو، همواره مد نظر مدیران صندوق و مسئولان آموزش و پرورش بوده و در حد توان و ظرفیت‌های موسسه و با در نظر گرفتن عدالت در بین اعضا، خدمات متعددی ارائه شده است. با این حال ارائه 3700 میلیارد تومان خدمات رفاهی در قالب تسهیلات بیمه‌ای، تسهیلات خرید خودرو و کالا، تسهیلات واحدهای مسکونی، تسهیلات مالی و تسهیلات سفر از جانب شرکت‌های خدماتی و رفاهی موسسه قابل انکار و چشم پوشی نیست. البته صندوق ذخیره فرهنگیان خود را متعهد می‌داند در حد توان خدمات بیشتری ارائه کند و علاوه بر خدمات موجود، طرح‌هایی مانند «کیپ کارت» که کارت اعتباری فرهنگیان است را در دست اجرا دارد.

در پایان تاکید می‌کنیم که تمام تلاش مجموعه مدیریتی صندوق ذخیره فرهنگیان برای کمک به این قشر شریف است و اگر بهترین عملکرد هم با تصویرسازی وارونه مواجه شود، احساس رضایت در بین این عزیزان رخ نخواهد داد. لذا انتظار بی‌جایی از همه علاقه‌مندان به نظام و انقلاب و کشور نیست که انصاف و صداقت را به کمال در حق یکدیگر روا بدارند و هیچ انگیزه فردی و جناحی را بر منافع ملی و حقوق ملت مقدم نشمارند.

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − 6 =

پست های مرتبط