اخبار 14 مرداد, 1397 10:12 ق.ظ
اخبار 14 مرداد, 1397 10:12 ق.ظ

در جلسه سالیانه هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان تصویب شد؛

توزیع 2800 میلیارد ریال سود سال مالی 96 در بین فرهنگیان عضو موسسه

جلسه هیأت امنای موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با حضور وزیر آموزش و پرورش و اعضای هیات امنا و هیات مدیره موسسه برگزار و 2800 میلیارد ریال سود سال مالی منتهی به ٣١ شهریور 1396 جهت توزیع در بین فرهنگیان عضو موسسه تصویب شد که این مبلغ پس از تقسیم، در صورت وضعیت اعضا منظور شده و سهم اعضای خروجی موسسه در سال مالی مذکور نیز به حسابشان واریز می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، جلسه هیأت امنای موسسه برای سال مالی منتهی به ٣١ شهریور 1396 در روز دوشنبه اول مرداد 1397 و در ادامه جلسه مورخ 26/12/96 در ساختمان وزارت آموزش و پرورش با حضور دکتر سید محمد بطحایی رییس هیات امنا، آقایان علی الهیار ترکمن نایب رییس هیات امنا، حسین مظفر، محمد علی نجفی، مرتضی حاجی، سید حسین شبیری و غلامرضا حیدری کردزنگنه اعضای هیات امنا، همچنین آقای محمد هاشم رکن تهران رییس هیات مدیره موسسه و آقایان عیسی شهسوار خجسته، محمد صادق عزیزی اعضای هیات مدیره و مهدی نیکدل مدیر عامل و عضو هیات مدیره، معاونین، مدیران مالی موسسه، مدیران عامل شرکت‌های اصلی و حسابرس مستقل و بازرس قانونی برگزار شد.


حضور فرهنگیان در هیات امنای موسسه یک گام بزرگ است

وزیر آموزش و پرورش با تبریک ولادت امام رضا (ع)، گزارشی از روند انتخاب دو نفر از فرهنگیان برای عضویت در هیات امنا و یک نفر به عنوان بازرس هیات امنا ارائه و حضور نمایندگان فرهنگیان در هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان را اقدامی مثبت در راستای شفاف‌سازی و اعتمادسازی عنوان کرد.

دکتر سید محمد بطحایی ضمن ارج نهادن به تلاش‌های هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان ، بر ساماندهی شرکت‌های تابعه موسسه تأکید کرد و گفت: از پیشنهاد هیات مدیره مبنی بر فروش سهام بانک سرمایه و سرمایه‌گذاری آن در پروژه‌های سودآور و کم ریسک حمایت می‌کنم و لازم می‌دانم سهام موسسه در این بانک به فروش برسد و در حوزه‌های جذاب و پربازده مانند پتروشیمی سرمایه‌گذاری شود تا سودآوری پایدار برای فرهنگیان داشته باشد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به برنامه‌های در دست اقدام صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: فرهنگیان با تداوم عضویت خود در موسسه نشان دادند که همچنان به این هولدینگ بزرگ اقتصادی اعتماد دارند بنابراین مدیران صندوق نیز باید با فعالیت‌های اقتصادی سودآور، اعتماد آنها را به دست آورده و برای آنان اطمینان خاطر ایجاد کنند.

تشریح گزارش عملکرد هیات مدیره موسسه توسط مدیرعامل

تحول اساسی در صندوق ذخیره فرهنگیان، از اصلاح پرتفوی تا شفاف‌سازی

مهندس نیکدل، در این جلسه که ادامه جلسه سالیانه هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان در تاریخ 26 اسفند 1396 برای بررسی صورت‌های مالی منتهی به 31 شهریور 1396 بود، گزارش عملکرد هیات مدیره به تفضیل ارائه کردند.

وی با اشاره به اقدامات اساسی صورت گرفته در سال مالی مورد گزارش گفت: اصلاح ساختار و ایجاد زیر ساخت‌های حاکمیتی، تدوین نقشه راه و طرح تحول نظام برنامه‌ریزی استراتژیک موسسه و شرکت‌های تابعه، اصلاح پرتفوی و سرمایه‌گذاری‌های جدید، برقراری سهم دولت و افزایش سهم‌الشرکه اعضا، شفافیت و اعتمادسازی و در نهایت جوانگرایی و آموزش پرسنل را از عمده فعالیت‌های تیم مدیریتی صندوق ذخیره فرهنگیان سال مالی گذشته عنوان کرد.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان، اصلاح اساسنامه موسسه، طرح‌ریزی و تجدید ساختار موسسه، تدوین و بازنگری آیین‌نامه‌های موسسه، تدوین نظام‌نامه‌های حاکمیت شرکتی، مدیریت ریسک و کنترل داخلی، اصلاح ساختار اداره شرکت‌ها، ایجاد ساختار کنترل پروژه، ایجاد کمیته‌های سرمایه‌گذاری، ساماندهی، حسابرسی و انتصابات را از جمله مهم‌ترین اقدامات در راستای اصلاح ساختار موسسه عنوان کرد.

مهندس نیکدل همچنین تدوین نقشه راه و طرح تحول نظام برنامه‌ریزی استراتژیک را یکی از اقدامات بسیار مهم هیات مدیره عنوان کرد و گفت: در این زمینه طراحی و استقرار نظام برنامه‌ریزی استراتژیک موسسه، تشکیل تیم‌های برنامه‌ریزی در شرکت‌های تابعه، تهیه و تنظیم دستورالعمل‌های لازم، نظرسنجی از مدیران عالی و میانی موسسه، تحلیل محیط خارجی و داخلی و همچنین تعیین وضعیت جریان نقدینگی موسسه انجام شده است.

اصلاح پرتفوی موسسه نیز یکی از مباحث طولانی مدت در صندوق ذخیره فرهنگیان است که مهندس نیکدل به اقدامات تیم مدیریتی موسسه در این حوزه طی سال مالی مورد گزارش به آن پرداخت و گفت: برنامه‌ریزی، بازاریابی و پیگیری به منظور فروش شرکت میرداد و سهام بانک سرمایه از یک سو و تلاش برای ایجاد شرکت هواپیمایی (اروان)، شرکت تولید انرژی (مفنا)، هلدینگ گروه مالی و هلدینگ ساختمانی و همچنین اجرای طرح توسعه پتروشیمی مروارید، ساماندهی شرکت‌های گروه پتروفرهنگ و اجرای پروژه کیمیای پارس خاورمیانه جهت بهره‌برداری تا اوایل سال 98 از جمله مهم‌ترین اقدامات یکسال گذشته بوده است.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به اینکه عدم تنفیذ سهم دولت در برنامه پنجم توسعه به یکی از دغدغه‌های جدی فرهنگیان و مدیران موسسه تبدیل شده بود، گفت: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده در مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان، وزارت آموزش و پرورش، دولت و در نهایت با درایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سهم دولت در ماده 85 قانون برنامه ششم توسعه مورد تأکید قرار گرفت.

وی در ارتباط با سهم دولت گفت: مطالبات از دولت تا پایان برنامه چهارم وصول شد و پیگیری بسیار زیادی به منظور ایفای حقوق اعضا در برنامه پنجم توسعه صورت پذیرفته است که امیدواریم نتیجه مطلوب حاصل شود.

مهندس نیکدل پیگیری صدور و اجرای بخشنامه وزیر آموزش و پرورش در خصوص افزایش سهم‌الشرکه اعضا تا 5 درصد حقوق و مزایا (موضوع ماده 85 قانون برنامه ششم توسعه) و تدوین و اجرای برنامه عملیاتی امور اعضا و استان‌ها را از دیگر فعالیت‌های مهم موسسه عنوان کرد.

مدیرعامل موسسه با تاکید بر دو اصل مهم شفافیت و اعتمادسازی در صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان رویکرد اصلی موسسه در سال گذشته، تصریح کرد: همکاری با تیم تحقیق و تفحص و سایر ارگان‌های نظارتی در موسسه و شرکت‌های تابعه، تقویت و به‌روز رسانی مستمر وب سایت و شبکه‌های اجتماعی موسسه، تقویت تعاملات نزدیک با فرهنگیان از طریق توسعه فعالیت‌های نمایندگی‌های استانی و تاسیس شرکت فرآیند نوین استحکام سازه به همین منظور، اقدامات گسترده حقوقی به منظور استیفای حقوق موسسه و سایر شرکت‌های تابعه، ایجاد رضایت‌مندی در میان اعضا از طریق ارائه خدمات، تعامل مؤثر، اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی، اطلاع‌رسانی گسترده و شفاف و پاسخگویی به رسانه‌ها به منظور رفع ابهامات افکار عمومی و در نهایت تعامل موثر و همکاری مجدانه با مجموعه وزارت آموزش و پرورش در راستای اهداف موسسه و وزارتخانه از دیگر فعالیت‌های هیات مدیره بوده است.

مهندس نیکدل، آموزش و جوانگرایی را از جمله دیگر اقدامات سال گذشته عنوان کرد و گفت: اهتمام به آموزش و توسعه دانش و مهارت منابع انسانی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی مرتبط با موضوع فعالیت موسسه و شرکت‌های تابعه و همچنین لزوم جوانگرایی و تخصص‌گرایی در انتصاب مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت‌ها تحول زیادی در صندوق ذخیره فرهنگیان ایجاد کرده است.

اعتمادسازی و سرمایه‌گذاری در حوزه پتروشیمی، چراغ راه آینده صندوق ذخیره فرهنگیان

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان همچنین با اشاره به برنامه‌های این موسسه برای سال مالی آینده، گفت: اعتمادسازی، وصول مطالبات دولت و تامین منابع، ساماندهی شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های جدید، استقرار حاکمیت شرکتی، آموزش و اصلاح و بازبینی فرآیندها به منظور چابک‌سازی موسسه در دستور کار است.

وی تداوم پرداخت به موقع مطالبات اعضا در زمان خروج از صندوق، افزایش تعامل با وزارتخانه به منظور افزایش رضایت‌مندی اعضاء از طریق ارائه خدمات بهتر، تعامل موثر، اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی، تقویت ارتباط با جامعه فرهنگیان از طریق توسعه فعالیت نمایندگی‌های استانی، افزایش کمی و کیفی خدمات رفاهی حین خدمت و در نهایت، پیگیری پذیرش و عرضه سهام شرکت‌های بیمه معلم، پتروفرهنگ و بازرسی مهندسی و صنعتی ایران در فرابورس را از جمله اقداماتی عنوان کرد که به منظور اعتمادسازی در میان فرهنگیان و افکار عمومی در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته مهندس نیکدل، فروش سهام بانک سرمایه، ساماندهی شرکت‌ها (از طرق ادغام، انحلال، فروش شرکت‌های کم بازده و …) و ساماندهی پروژه‌های در دست اجرا و نظارت مستمر بر حسن اجرای آنها، ماموریت جدی تیم مدیریتی موسسه است که به طور کامل پیگیری خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه مزیت نسبی کشور ایران در حوزه انرژی و پتروشیمی است، گفت: مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان ضمن گسترش سرمایه‌گذاری در این حوزه و تبدیل سرمایه‌های غیر مولد به سرمایه‌های مولد و سودآور، گام بسیار بزرگی برای تضمین سودآوری این مجموعه در سال‌ها و دهه‌های آتی برداشته‌اند که فرهنگیان عضو موسسه از آن بهره‌مند خواهند شد.

وی افزود: شرکت پتروفرهنگ از شرکت‌های تابعه موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در حال حاضر مالک بخشی از سهام چندین شرکت و پروژه عظیم پتروشیمی در کشور است که می‌توان به پتروشیمی مروارید، پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه، پتروشیمی خراسان و پتروشیمی مارون اشاره کرد.
مهندس نیکدل همچنین در این جلسه از خرید 51 درصد از سهام انرژی سپهر در راستای تولید متانول خبر داد و گفت: پتروفرهنگ عملا با خرید این سهام، به یکی از قطب‌های پتروشیمی کشور و حتی خاورمیانه به ویژه در حوزه تولید متانول تبدیل خواهد شد که در آینده می‌تواند در تعیین قیمت این فرآورده پتروشیمی نیز نقش داشته باشد. این بدان معنی است که عملا بخشی از بازار پتروشیمی کشور و حتی جهان در دست معلمان عضو صندوق ذخیره فرهنگیان خواهد بود. وی همچنین خبر پیگیری برای تأسیس بانک فرهنگیان را اعلام و اظهار امیدواری کرد بانک مرکزی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در تحقق این خواست فرهنگیان همکاری لازم را بعمل آورند.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان مساله تامین منابع و همچنین وصول مطالبات از دولت را همچنان یکی از اهداف مهم برای سال آتی عنوان کرد و افزود: پیگیری اجرایی شدن بخشنامه افزایش سهم‌الشرکه فرهنگیان تا پنج درصد حقوق و مزایا و برابر آن سهم دولت، برای واریز به صندوق ذخیره فرهنگیان درخواست از سازمان حسابرسی جهت تعیین میزان مطالبات موسسه از دولت (به ویژه برنامه پنجم توسعه) و در نهایت تامین مالی با بهره‌گیری از ابزارهای نوین، از برنامه‌های مهم آینده موسسه است.

استقرار حاکمیت شرکتی، از طریق نظارت بر حسن اجرای برنامه و بودجه، ارزیابی مستمر عملکرد شرکت‌ها، اخذ بودجه سالانه شرکت‌ها، ایجاد کمیته ریسک، ارتقاء کیفیت کمیته های حسابرسی و افزایش هم‌افزایی بین موسسه و شرکت‌های تابعه، از الزامات حاکمیت شرکتی بود که مهندس نیکدل بر پیگیری و اجرای آن تأکید کرد.

وی همچنین بر ارتقاء دانش فنی مدیران، کارکنان ستاد و مدیران شرکت‌های سرمایه‌‌پذیر، برنامه‌ریزی جهت اجرای هوش تجاری BI در موسسه و شرکت‌های تابعه به منظور رصد مستمر عملکرد شرکت‌های تابعه از طریق ابزارهای نوین و همچنین خرید و نصب سامانه کنترل پروژه به منظور رصد پیشرفت پروژه‌های در حال اجرا را از جمله برنامه‌های آتی موسسه عنوان کرد.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به ارائه خدمات در زمان اشتغال اعضاء در کنار سودآوری ناشی از فعالیت‌های اقتصادی، تصریح کرد: از ابتدای تاسیس موسسه تا 31 شهریور 1396 بیش از 35 هزار میلیارد ریال خدمات رفاهی به فرهنگیان عضو موسسه در قالب ساخت مسکن، خدمات بیمه‌ای، تسهیلات خرید خودرو لیزینگی، تسهیلات خرید کالا، وام سفر و مسکن ارزان قیمت ارائه شده است.

در این جلسه آقای رکن تهران رئیس هیات مدیره و آقایان دکتر خجسته و مهندس عزیزی دیگر اعضای هیات مدیره به بیان دیدگاه های خود و تشریح عملکرد هیات مدیره پرداختند.
آقایان حاجی، دکتر مظفر، دکتر نجفی و دکتر کرد زنگنه اعضای هیات امناء ضمن طرح سئوالاتی در خصوص عملکرد هیات مدیره و اقداماتی که در اصلاح امور صورت پذیرفته، از اعضای هیات مدیره و مدیرعامل قدردانی نموده و آقای حاجی ضمن استقبال از فعالیت های شرکت پتروفرهنگ حمایت کامل اعضای هیات امناء از روند فعلی آن شرکت را خواستار شد و نتیجه اقدامات امروز شرکت را برای فرهنگیان امیدبخش دانست.

توزیع 2800میلیارد ریال سود سال مالی 96


در پایان جلسه، روزنامه دنیای اقتصاد برای درج آگهی های موسسه به عنوان روزنامه رسمی، موسسه حسابرسی رازدار نیز به عنوان حسابرس اصلی و موسسه حسابرسی راهبرد پیام به عنوان حسابرس علی‌البدل انتخاب شدند.

همچنین مبلغ 2800 میلیارد ریال سود برای سال مالی منتهی به ٣١ شهریور 1396 جهت توزیع در بین فرهنگیان عضو تصویب شد. این مبلغ پس از تقسیم، در صورت وضعیت اعضا منظور شده و سهم اعضای خروجی موسسه در سال مالی مذکور به حساب آنها واریز می‌شود.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 5 =

پست های مرتبط