اخبار 30 بهمن, 1400 8:30 ب.ظ
اخبار 30 بهمن, 1400 8:30 ب.ظ

تاکید جواد نوری در مراسم معارفه مدیرعامل جدید هلدینگ پتروفرهنگ

تکیه بر توان داخلی با رعایت شرط کیفیت و بازدهی اقتصادی

در جلسه‌ای با حضور جواد نوری، مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان، مسئولیت سرپرستی هلدینگ پتروفرهنگ به علی‌رضا بابازاده سپرده شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، در این جلسه که علاوه بر نوری، باقرنژاد نایب رییس هیات مدیره، جمعی از معاونان و مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان و هلدینگ پتروفرهنگ نیز حضور داشتند، احمد قلعه‌بانی به عنوان رییس هیات مدیره و علیرضا بابازاده به عنوان سرپرست هلدینگ پتروفرهنگ معرفی شدند و از زحمات مرضیه شاهدایی مدیرعامل سابق این هلدینگ قدردانی شد.

در این جلسه، نوری ضمن آرزوی توفیق برای مدیرعامل جدید پتروفرهنگ، بر اهمیت کلیدی این هلدینگ در تامین منافع فرهنگیان عضو صندوق ذخیره تاکید کرد و خواستار توجه همه ارکان این موسسه و شرکت های تابعه بر اهمیت این مساله شد.

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به ظرفیت‌های داخلی موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت‌های تابعه، بر هم‌افزایی بین آنها تصریح کرد و گفت: این امر علاوه بر ارزش اقتصادی، باعث ریشه‌دار شدن دانش و توانمندی در مجموعه خواهد شد.

وی افزود: برقراری ارتباط متقابل بین موسسه و هلدینگ‌های زیرمجموعه و حتی شرکت‌ها در استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های یکدیگر در تمامی حوزه‌های حقوقی، اطلا‌ع‌رسانی، فنی و فناوری ضرورتی انکارناپذیر است و انتظار می‌رود در تمامی ارکان موسسه و هلدینگ‌ها در راستای سیاست‌ها، خط مشی‌ها و ماموریت‌ها، تبادل و تعامل فعالانه برقرار باشد.

نوری همچنین با حمایت از بهره‌گیری توان بومی و داخلی در پیشبرد پروژه‌ها، گفت: اولویت با بازدهی اقتصادی و تامین منافع و سود اعضاست ولی با رعایت این شرط اساسی، شرکت‌های عضو مجموعه صندوق و از جمله پتروفرهنگ باید طوری برنامه‌ریزی کنند که از ظرفیت‌های داخلی و به خصوص متعلق به مجموعه صندوق همچون شرکت ماشین‌سازی اراک و شرکت ساختمانی معلم، استفاده بهینه شود.

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، تاکید کرد: اگر ظرفیتی درون این مجموعه وجود دارد حتما باید از آن ظرفیت استفاده کرد تا گردش پول در صندوق اتفاق بیفتد. البته ناگفته نماند که اصلا از کیفیت کوتاه نخواهیم آمد و این امر باید با حفظ کنترل کیفیت، قیمت و زمان تحویل باشد.

وی با تاکید بر این که تاکنون از ظرفیت جمعیت بزرگ خانواده صندوق ذخیره فرهنگیان اعم از بازنشستگان و شاغلین عضو غفلت شده است، گفت: بزرگترین ‌دارایی صندوق ذخیره فرهنگیان بازار بزرگ اعضا و خانواده‌های ایشان است که باید به نحو مناسبی برای استفاده بهینه از آن برنامه‌ریزی کرد.

نوری تصریح کرد: موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان حدود یک میلیون و 800 هزار عضو فرهنگی شاغل و بازنشسته در اختیار دارد که به همراه خانواده آنان 8 میلیون نفر و با دانش‌آموزان 20 میلیون نفر را در بر می‌گیرد که با این بازار می‌توان کارهای بزرگی در راستای اثرگذاری اقتصادی و سودآوری برای موسسه انجام داد.

مدیر عامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در خاتمه صحبت‌های خود تاکید کرد: می‌توان با نظارت بر روند تولید در مجتمع‌های تولیدی، بهره‌برداری از پروژه‌های در حال احداث، سرمایه‌گذاری‌های درست و بجا و تعریف پروژه‌های جدید در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی به یکی از قطب‌های پتروشیمی در کشور تبدیل شد.

نایب رییس هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان:

تسهیلات بانکی آخرین راهکار برای رفع مشکلات مالی است/ اهتمام برای حرکت به سمت سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت‌های خارجی و داخلی

همچنین حمید باقرنژاد، نایب رئیس هیئت مدیره موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در این مراسم، ضمن تبریک اعیاد ماه رجب و تجلیل از زحمات مدیران این هلدینگ و اشاره به اینکه حرکت بزرگ و انتخاب درستی در حوزه سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی صورت گرفته است، بیان کرد: طی سال‌های گذشته با وجود گام‌های رو به جلو در هلدینگ پتروفرهنگ، نکاتی هم در عملکرد این مجموعه وجود دارد. به عنوان مثال، بیش از 54 درصد دارایی‌های صندوق ذخیره فرهنگیان در هلدینگ پتروفرهنگ متمرکز است ولی خروجی متناسب با آن را در صورت‌های مالی احصا نمی‌کنیم. البته دلایلش را می‌دانیم چراکه بسیاری ازدارایی‌های ما مبتنی بر پروژه‌هاست که هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌اند.

وی ادامه داد: ناهمگونی در این پرتفوی چالشی است که باید برنامه خاصی برای آن داشته باشیم و از همکاران حوزه برنامه‌ریزی خواهش می‌کنیم تا برای این موضوع به طور جدی فکری کنند.

باقرنژاد بیان کرد: نمی‌توانیم دارایی‌ها را به طور پروژه ‌محور پیش ببریم اما از برخی جنبه‌ها دچار مشکل باشیم. یکی بحث تامین مالی است که روی پروژه‌ها بدهکاری و اقساط معوق را شاهد هستیم و از سمتی دیگر هزینه عدم النفعی بابت دارایی‌ها داریم.

نایب رئیس هیئت مدیره موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به گزارش مالی تا پایان ماه گذشته هلدینگ پتروفرهنگ گفت: انحراف نامساعد بسیار قابل توجهی در بودجه وجود دارد که این انحراف دغدغه‌ای برای ماست و از مدیرعامل جدید این هلدینگ، آقای بابازاده خواهش دارم که اقدام عاجلی در این زمینه داشته باشند.

وی افزود: برای رفع این مشکل باید روشی از روش‌های نوین تامین مالی مانند فین‌تک‌ها داشته باشیم و مدیران گذشته فقط به دنبال تسهیلات بانکی نباشند، به عقیده بنده، این تسهیلات تزریق خون کثیف به موجود زنده است؛ معمولاحاشیه سود ما کمتر از سود بانکی است و عملا کارمند بانک می‌شویم. بنابراین آنچه درآمد داریم تمام و کمال به سیستم بانکی تقدیم می‌شود. بر همین اساس و با توجه به گشایش‌هایی که در حال اجراست، باید به سمت سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت‌های خارجی و داخلی (Joint Venture ) برویم یا سایر روش های تامین مالی را به کار بگیریم.

باقرنژاد تصریح کرد: باید در آخرین مرحله به دنبال تسهیلات مالی از طریق شبکه‌های بانک ها باشیم. راحت ترین کار برای مدیران این است که وامی را بگیریم و با استمهال آن را به سمت مدیران آینده بفرستیم که این موضوع به هیچ وجه با اصول مدیریت جوانمردانه همخوانی ندارد.

نایب رئیس هیئت مدیره موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در ادامه ضمن خوشامدگویی به سرپرست هلدینگ پتروفرهنگ اظهار کرد: ایشان از نخبه‌های کشور هستند و سابقه همکاری با برخی از استادان بزرگ کشور همچون شهید علی‌محمدی را دارند. همچنین سوابق درخشان در حوزه مجموعه‌های اقتصادی و پتروشیمی،  صنعتی و دانشگاهی را دارند که امیدواریم با تدابیر ایشان، شاهد رشد بیش از پیش پتروفرهنگ باشیم، زیرا مدیریت در چنین مجموعه‌هایی مانند دو امدادی است و اگر قرار بود در یک نقطه تمام می‌شد به ما هم نمی‌رسید.

در ادامه این جلسه، علیرضا بابازاده مدیر عامل جدید شرکت پتروفرهنگ با تشکر از حسن اعتماد نوری و هیات مدیره شرکت پتروفرهنگ در سپردن این مسئولیت، به فعالیت‌های پتروفرهنگ در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: باید در اولین گام تیم‌های تامین مالی را تقویت کرده و با تامین منابع مالی مورد نیاز، پروژه‌های در دست اجرا را به بهره‌برداری برسانیم.

وی نیز با تاکید بر دیدگاه مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان درباره استفاده از توان و دانش فنی بومی، گفت: این رویکرد باید در صدر و اولویت‌های کار پتروفرهنگ قرار گیرد. ان‌شالله با بازنگری و بازمهندسی ساختار شرکت، به پیشبرد اهداف پتروفرهنگ کمک خواهیم کرد.

علیرضا بابازاده در کارنامه حرفه‌ای خود دارای این سوابق است: مدیر عامل پتروشیمی خراسان، مدیرعامل بنیاد علمی اقتصادی توانا، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره گروه دانش بنیان پیشگامان نوآوران دانا، عضو هیات مدیره شرکت فولاد آلیاژی ایران، مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت گسترش انرژی نوین از شرکت‌های تابعه ایدرو، رئیس هیات مدیره هلدینگ پیشگامان نفت دانا، رئیس هیات مدیره هلدینگ معدنی گنج آفرینان ایرانیان و رئیس هیات مدیره هلدینگ حکمت سرای ایرانیان.

وی همچنین در کارنامه علمی خود عناوینی چون عضویت هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از سال ۹۲ تا ۹۶، عضویت هیات علمی سازمان انرژی اتمی ایران از سال ۷۶ تا ۸۱ و استاد مدعو دانشگاه شهید بهشتی از سال ۸۸ تا ۹۴ را ثبت نموده است.

وی دانش آموخته دکترای تخصصی مهندسی انرژی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده و مدرک کارشناسی ارشد مهندسی انرژی و کارشناسی فیزیک خود را نیز از همان دانشگاه اخذ کرده است. وی نخستین دانش آموخته مهندسی گداخت هسته‌ای است که در دانشگاه امیرکبیر از رساله دکترای خود دفاع کرده است.

احمد قلعه‌بانی رییس جدید هیات مدیره پتروفرهنگ نیز از سوابق ارزنده‌ای در حوزه صنعت و نفت برخوردار است که از جمله آنها مدیرعاملی گروه خودروسازی سایپا، ریاست سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، مدیرعاملی شرکت نفت ایران، ریاست هیات مدیره سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و ریاست هیات مدیره آذرآب است.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × پنج =

پست های مرتبط