اخبار 16 فروردین, 1400 9:45 ق.ظ
اخبار 16 فروردین, 1400 9:45 ق.ظ

گزارشی از مشارکت موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در یازدهمین جشنواره عکس رشد

ثبت زندگی فرهنگیان از دریچه دوربین

جشنواره عکس رشد به منظور غنی‌سازی منابع تصویری و بهره‌مندی از توانایی‌های عکاسان کشور در قلمرو موضوعی تعلیم و تربیت و به صورت دوسالانه برگزار می‌شود. این جشنواره با هدف ایجاد و تقویت ارتباط عکاسان با مجلات رشد و جلب نظر آن‌ها به مسائل آموزش و پرورش، شناسایی عکاسان و حمایت از آن‌ها، ارتقای سطح عکاسی در بین فرهنگیان و دانش‌آموزان و بازبینی کاستی‌ها و نقاط قوت آموزش و پرورش و استفاده از عکس‌های برگزیده و راه یافته به نمایشگاه در تولیدات سازمان، برگزار می‌شود.

این جشنواره به دلیل حضور طیف وسیعی از عکاسان، یکی از جشنواره‌های معتبر حوزه عکس در ایران محسوب می‌شود. جشنواره عکس رشد از سال ۱۳۸۱ با عنوان مسابقه عکس مهر شروع شد و در سال بعد به جشنواره عکس مهر تغییر نام داد و در جشنواره سوم با عنوان جشنواره عکس رشد ادامه پیدا کرد. این جشنواره تا سه دوره به صورت سالانه برگزار شد و از دوره چهارم هر دو سال یک‌بار برگزار می‌شود. تاکنون ده دوره جشنواره عکس رشد برگزار شده است.
بنا به اظهارات دبیر این جشنواره، امروزه عکاسان زیادی از سراسر کشور با دبیر خانه جشنواره ارتباط دارند و سفارش خرید عکس، عکاسی و موارد موضوعی دیگر از این طریق و به سفارش دبیرخانه توسط عکاسان در شهرهای مختلف انجام می‌شود. از این رو جشنواره عکس رشد جشنواره‌ای ملی است که بر اساس اهداف متعالی وزارت آموزش و پرورش، در روندی شفاف، مستمر و بر اساس اصول ثابت، به جذب مخاطبان هنر عکاسی اقدام نموده و با جذب مخاطبان از طیف‌های مختلف، سعی دارد در جهت ارتقای کیفی هنر عکس در کتاب های درسی، مجلات رشدو دیگر رسانه‌های آموزشی گام بردارد.
موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان همزمان با دوره یازدهم این رویداد و در راستای استفاده از ابزار هنر و تحقق بخشی از مسئولیت اجتماعی خود تصمیم به مشارکت در این جشنواره گرفت و موضوعی با عنوان «سبک زندگی معلمان شاغل و بازنشسته» را برای این منظور انتخاب کرد.
هدف از انتخاب این موضوع ثبت لحظاتی ارزشمند از زندگی معلمان در دوران کار و بازنشستگی بود که گوشه‌ای از این تلاش‌ها با استفاده از هنر عکاسی ثبت و ماندگار شوند. بعد از فراخوان جشنواره مجموعا بیش از600 عکس برای این موضوع از سراسر کشور به دبیرخانه ارسال شد و در ادامه برای انتخاب آثار برتر به گروه داوری که نماینده موسسه هم جزو آنها بود، سپرده شد.
طی سه مرحله داوری از بین آثار ارسالی برای موضوع «سبک زندگی معلمان شاغل و بازنشسته» با لحاظ بهترین موضوع، نوع نگاه، کیفیت فنی و هنری نهایتا 10 اثر به عنوان برگزیده انتخاب و طی گزارشی به دبیر جشنواره اعلام شد تا جوایز آنها که شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و مبلغ 15 میلیون ریال به ازای هر برگزیده بود، به آنها اهدا شود.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − هفت =

پست های مرتبط