اخبار 4 شهریور, 1399 3:12 ب.ظ
اخبار 4 شهریور, 1399 3:12 ب.ظ

خبر خوب مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان برای فرهنگیان عضو موسسه: توزیع 1100 میلیارد تومان سود سال 98 و پیش بینی 3500 میلیارد تومان سود سال 99

مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به روند رو به رشد سود صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: صندوق در سال مالی گذشته 1100 میلیارد تومان سودآوری برای اعضا ایجاد کرد که به حساب معلمان عضو صندوق منظور شده و 130 میلیارد تومان از این مبلغ به زودی به حساب بازنشستگان واریز می‌شود.

مهدی نیکدل روز سه‌شنبه 4 شهریور 1399 در نشست خبری با رسانه‌های تصویری افزود: در طی این چهارسال تلاش کردیم تمامی فعالیت‌های صندوق ذخیره فرهنگیان را در چهار هلدینگ نفت و انرژی، مالی و سرمایه‌گذاری، ساختمان و خدمات متمرکز کنیم و اگرچه تصمیم داشتیم این شرکت‌ها را به طور تدریجی وارد بورس کنیم، اما با دستور وزیر آموزش و پرورش این مساله تسریع شد.
 مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با اشاره به حمایت وزیر آموزش و پرورش از بورسی شدن دارایی‌های صندوق ذخیره فرهنگیان خاطرنشان کرد: آقای حاجی میرزایی در نامه‌ای به من دستور دادند که ورود هلدینگ‌های زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان را در بورس تسریع بخشیده و ارزش افزوده آن را با سود روز محاسبه و در زمان تسویه حساب به معلمان پرداخت شود.
 وی ادامه داد: این دستور بسیار به ما کمک کرد که این سازوکار‌ها را ساماندهی کنیم و به این منظور گروه مطالعاتی تشکیل شده است و این مساله در حال انجام است.
 مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: ارزش دفتری دارایی‌های صندوق رقمی معادل ۶۷۰۰ میلیارد تومان است، اما ارزش روز این دارایی‌ها، اگر محاسبه شود دست کم ده برابر این رقم است و این نکته مهمی است که معلمان باید از آن آگاهی داشته باشند.
 وی با اشاره به اینکه معلمانی که عضو این موسسه نباشند، متاسفانه از این تسهیلات محروم می‌شوند، گفت: وظیفه ما این است که دارایی‌های صندوق در این چهار هلدینگ را به سمت بورسی شدن ببریم تا ارزش روز این دارایی‌ها شفاف شود.
 مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار کرد: در غیاب شفافیت است که فساد صورت می‌گیرد و اگر همه امور شفاف باشد و معلمان نسبت به این مساله آگاهی داشته باشند، امکان فساد کم می‌شود.
 نیکدل خاطرنشان کرد: از طرفی تلاش کردیم که فعالیت‌های متفرقه و با سود کم را متوقف کنیم و اگر شرکتی زیان‌ده است را بفروشیم و یا فعالیت آن را متوقف کنیم.
 وی ادامه داد: از ابتدا شعارمان بر این مساله متمرکز بوده است که تلاش ما بر مدیریت سرمایه متمرکز است و اصلا قصد بنگاهداری نداریم.
 مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: ما باید به سراغ کار‌هایی برویم که در آن مزیت نسبی داریم و جمعیت بزرگ معلمان کشورمان مزیت نسبی است که ما از آن برخوردار هستیم و تصمیم داریم تا از فرهنگ و هویت جامعه معلمان کشور به نفع خودشان استفاده کنیم.
 وی ادامه داد: ما در تلاش هستیم به حوزه‌هایی وارد شویم که بخش خصوصی کوچکتر توان واردشدن به آن را ندارد بنابراین وارد فعالیت‌های اقتصادی بزرگ پتروشیمی شدیم.
 مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: در یک بنگاه اقتصادی هزاران فعالیت صورت می‌گیرد، اما نبض اقتصادی هر بنگاهی سود و مزایای آن است که این مساله برای ما اهمیتی بالایی دارد و وظیفه اصلی ما در صندوق ایجاد بیشترین سود برای فرهنگیان بوده و هست.
 وی ادامه داد: فلسفه ایجاد این صندوق تلاش برای رفاه بیشتر معلمان در زمان بازنشستگی است که اگرچه این مساله برای زمان حال در نظر گرفته نشده است، اما با توجه به اینکه در اساسنامه اشاره‌ گذرایی به این مساله شده است، برنامه‌هایی را به این منظور در نظر گرفتیم.
 مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه داد: ما وارد سهم‌هایی در بورس می‌شویم که حاشیه سود آنان از امتیاز بالایی برخوردار باشد. به همین دلیل سال ۹۵ وقتی ما وارد صندوق شدیم، سود آن ۲۴۰ میلیارد تومان بود که در سال ۹۶ این میزان به ۲۸۴ میلیارد تومان و در سال ۹۷ به ۶۲۰ میلیارد تومان و نهایتا در سال ۹۸ این رقم به میزان ۱۱۰۰ میلیارد تومان رسید.
 نیکدل خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما این بود که در سال ۹۹ این سود به 1650 میلیارد تومان برسد که خوشبختانه با رشد سودآوری صندوق، این سود به ۳۵۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.
 مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: برای مثال اگر معلمی در تمام طول خدمت خود رقمی معادل ۴ تا ۵ میلیون تومان به صندوق واریز کرده است، تنها در سال گذشته سودی بالای ۶ میلیون تومان خواهد داشت و این مساله در سال آینده به سه برابر این میزان می‌رسد.
 نیکدل با بیان این توصیه به همه معلمان که با عضویت در صندوق از خدمات آن استفاده کنند، خاطرنشان کرد: توصیه و تاکید جدی ما این است معلمانی که بازنشسته می‌شوند، از صندوق تسویه حساب نکنند و اجازه دهند که با همین نسبت سود دریافت کنند.
مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان ادامه داد: سال مالی صندوق ذخیره فرهنگیان مقارن با سال تحصیلی است به طوری که پایان سال مالی صندوق 31 شهریور 1399 است و اول مهر سال مالی جدید شروع می‌شود. بنابراین همه تلاشمان بر این است که مجمع عمومی سالانه را تا آخر دی ماه برگزار کنیم و سود سال مالی 99 را مدتی پس از برگزاری مجمع توزیع کنیم. 
وی ادامه داد: رقمی که قرار است به زودی پرداخت شود نزدیک به ۱۳۰ میلیارد تومان است که این اختصاص به معلمانی دارد که با صندوق ذخیره فرهنگیان تسویه کرده‌اند، و مابقی از  ۱۱۰۰ میلیارد در حساب صندوق برای معلمانی که همچنان عضو صندوق هستند، منظور شده است.
نیکدل خاطرنشان کرد: املاک موسسه و هرآنچه که موسسه دارد، با پول معلمان خریداری شده است و همه متعلق به جامعه فرهنگیان است و امیدواریم که در آینده بازنشستگان را نیز در این سود سهیم کنیم.
 مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان د رپاسخ  به سوالی در خصوص اینکه چه تمهیداتی برای عضویت معلمان حق التدریسی و قراردادی و استفاده از سودش برای آنان در نظر گرفته شده است، گفت: از دید ما هر معلم و فرهنگی که بتواند کد کسر حقوق بگیرد، چه نیروی ستادی و چه نیروی آموزشی می‌تواند عضو صندوق شود.
 وی به سوالی دیگری در خصوص اینکه بازنشستگانی که با صندوق تسویه حساب کرده‌اند، با چه تمهیداتی می‌توانند از عضویت صندوق استفاده کنند، تصریح کرد: این مساله را از هیات امنا درخواست کردیم که برای بازنشستگان هم بتوانیم کاری انجام دهیم، اما بر اساس قانون ما اجازه این کار را نداریم، ولی درصددیم که این مساله به صورت اضطراری بررسی شده تا بازنشستگان به صندوق برگردند و پول دریافت شده توسط آنان هم به صورت قسطی به صندوق پرداخت شود؛ هرچند که تصمیم در خصوص این مساله باید در هیات امنا گرفته شود.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 13 =

پست های مرتبط