اخبار 6 مرداد, 1399 4:06 ب.ظ
اخبار 6 مرداد, 1399 4:06 ب.ظ

سود صندوق ذخیره از ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان عبور می‌کند

تهران- ایرنا- مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: سود سال ۱۴۰۰ این صندوق به واسطه فعالیت‌های اقتصادی بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است

مهدی نیکدل روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش درباره سود سالانه صندوق ذخیره فرهنگیان اظهار داشت: این صندوق سال در ۹۷، مبلغ ۶۲۰ میلیارد تومان و در سال گذشته، ۱۲۰۰ میلیارد تومان سودآوری داشته است.

وی افزود: وعده صندوق برای سود امسال ۲ هزار میلیارد تومان بود که بسیاری آن را غیر واقع بینانه و یک شعار تبلیغاتی تصور می‌کردند، اما امروز عرض می‌کنم سود صندوق ذخیره فرهنگیان برای سال مالی ۹۹ که پایان آن شهریور ماه است، بیش از ۳ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

نیکدل در این باره گفت: براساس گزارش ۹ ماهه سودآوری شرکت‌ها در حالی که انتظار می‌رفت که سودآوری ۷۰۰ میلیارد باشد، اما سود فعالیت‌ها از هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان هم گذشته است.

مدیر عامل صندوق ذخیره فرهنگیان با بیان اینکه سود سال آینده این موسسه از ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد هم می‌گذرد، عنوان کرد: همه محصولات شرکت‌های زیر مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان صادراتی است، از این رو افزایش قیمت ارز لطمه‌ای به سوددهی این شرکت وارد نمی‌کند.

سودآوری هزار میلیاردی کیمیای پارس خاورمیانه

نیکدل همچنین درباره افزایش سود صندوق ذخیره فرهنگیان به واسطه فعالیت‌ در حوزه پتروشیمی اظهار داشت: پروژه پتروشیمی کیمیای پارس خاورمیانه که امسال و پس از ۴ سال تلاش و با تکیه بر دانش و توان داخلی راه‌اندازی شد و توسط رییس جمهوری افتتاح خواهد شد، یکی از بخش‌های سودآور برای این هدف است.

وی با بیان اینکه کیمیای خاورمیانه یک پروژه نمونه در حوزه پتروشیمی است، افزود: این پروژه از ۷ خرداد ماه به صورت آزمایشی کار خود را آغاز کرد و تاکنون بیش از ۱۴ میلیون نفر ساعت کار داشته و در این مدت هیچ حادثه‌ای در آن رخ نداده است.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: این پروژه ظرفیت تولید یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن متانول در سال را دارد. در واقع در پروژه کیمیای خاورمیانه روزانه ۵ هزار تن متانول تولید می‌شود. از این رو این محصولات باید به طور منظم به سایر کشورها صادر شود. تاکنون نیز دو محموله از تولیدات این مجتمع به مقاصد صادراتی بین المللی تحویل شده است.

وی خاطرنشان کرد: البته ارزآوری این محصولات در گذشته بیشتر بوده است و در حال حاضر با کاهش قیمت نفت، درآمد محصولات پتروشیمی نیز  به طبع کاهش می‌یابد. با این حال و در همین شرایط امید است سالانه نزدیک به هزار میلیارد تومان از طریق کیمیای پارس خاور میانه برای صندوق ذخیره فرهنگیان سود بدست آید.

نیکدل همچنین گفت: این صندوق در پروژه تامین مسکن فرهنگیان با آموزش و پرورش و وزارت راه و شهرسازی همکاری خواهد کرد.

فروش لیزینگ لوازم خانگی

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان همچنین درباره فعالیت این موسسه برای فرهنگیان اظهار داشت: براساس تبصره ۶۳ برنامه دوم توسعه، اصل وظیفه صندوق بر تامین معیشت معلم در دوران بازنشستگی است. در واقع هدف ما افزایش سود براساس فعالیت‌ شرکت‌های زیرمجموعه است.

نیکدل ادامه داد: بطور مثال معلمی که در دوران خدمت ۵ میلیون تومان به حساب صندوق واریز کرده است، بتواند پس از بازنشستگی ۵۰ میلیون تومان از صندوق دریافت کند. هدف این است که در دوران بازنشستگی مبلغ بیشتری به معلمان تعلق گیرد؛ چرا که به دلیل تاخیر در پرداخت سنوات معلمان،  اولین پول مورد استفاده فرهنگیان پس از بازنشستگی، همین سود بدست آمده از صندوق است.

وی با یادآوری اینکه در تبصره ۶۳ برنامه دوم توسعه بر ارائه خدمات صندوق ذخیره فرهنگیان در حین خدمت اشاره شده است، افزود: در گذشته این موسسه به فرهنگیان به صورت لیزینگی در خرید خودرو کمک می‌کرد، اما پس از مشکلاتی که در حوزه لیزنگ خودرو ایجاد شد، تصمیم براین شد این اقدام برای وسایل لوازم خانگی صورت گیرد.

راه‌اندازی کارت‌های اعتباری برای فرهنگیان

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان همچنین درباره اعطای کارت‌های اعتباری تا سقف ۵۰ میلیون تومان به معلمان عضو صندوق اظهار داشت: با توجه به درخواست‌های مکرر معلمان برای اعطای وام و این موضوع که صندوق ذخیره مجاز به اعطای وام نیست، تصمیم گرفته شد که با انعقاد تفاهم نامه سه جانبه با وزارت آموزش و پرورش و بانک پاسارگاد کارت اعتباری از ۵ تا ۵۰ میلیون برای فرهنگیان درنظر گرفته شود.

نیکدل افزود: این کارت‌های اعتباری قابل شارژ است. هر زمان که معلمان اقساط خود را پرداخت کنند، به همان میزان دوباره کارت‌ها برای آنها شارژ می‌شود. این کارت‌های اعتباری از این هفته در ۵ استان قابل استفاده است.

وی درباره همکاری آموزش و پرورش در این موضوع گفت: بی شک بدون کمک‌های آموزش و پرورش این اقدام میسر نمی‌شد. آموزش و پرورش مجوز کسر از حقوق فرهنگیان برای اقساط این کارت را فراهم کرد.

نیکدل عنوان کرد: این کارت‌ها قرار است به ۷۵۰ هزار نفر از فرهنگیان عضو صندوق اعطا شود.

راه‌اندازی خط هواپیمایی

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان همچنین به راه‌اندازی خط پرواز برای این موسسه اشاره کرد و گفت: با راه‌اندازی این شرکت هواپیمایی، فرهنگیان در آینده می توانند سفرهای ایمن و ارزان داشته باشند.

وی همچنین درباره ارائه خدمات این صندوق به بازنشستگان اظهار داشت: صندوق ذخیره فرهنگیان تعهدی برای بازنشستگانی که با صندوق تسویه می‌کنند ندارد، اما اگر فرهنگیان پس از بازنشستگی حساب خود را در صندوق نگه دارند، می‌توانند از خدمات ارائه شده و سود فعالیت‌ها بهره مند شوند. از این رو به این افراد توصیه می‌شود اگر نیاز مالی ندارند، سهم خود را از موسسه برداشت نکنند.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + پنج =

پست های مرتبط