اخبار 6 مهر, 1398 10:05 ق.ظ
اخبار 6 مهر, 1398 10:05 ق.ظ

عضويت، افزايش واريزي تا پنج درصد و ادامه عضويت در صندوق ذخیره فرهنگیان

ضريب نفوذ صندوق ذخیره فرهنگیان در بين این قشر آگاه و شریف در سال‌هاي اخير به 82 درصد رسیده است که اگرچه این درصد به معنی عضویت اکثریت معلمان در این موسسه است اما همزمان نشان می‌دهد که جمعیت حدودا 18 درصدي فرهنگيان از مزاياي صندوق بی‌بهره مانده‌اند. از سوي ديگر، با اينکه فرهنگيان عضو به ميزان واريزي سهم خود از سهم دولت برخوردار می‌شوند اما با نگاهي به واريزي حدودا یک درصدی بسیاری از اعضا به صندوق مي‌توان پي برد که آنها از 70 تا 80 درصد سهم دولت که می‌تواند تا سقف پنج درصد حقوق و مزایای آنها باشد، عملا محروم مانده‌اند. در همين حال اگرچه فرهنگيان بازنشسته تا چند برابر واريزي خود از موسسه دريافت کرده‌اند، اما به جای دریافت حق خود بلافاصله پس از بازنشستگی و با ادامه عضویت در سال‌های آینده مي‌توانند با بهره‌مندی از سود فعالیت‌های آتی این موسسه، دریافتی خود را به طور چشمگيري افزايش دهند.

هدف موسسه بهره‌مندی کلیه معلمان از حداکثر سودآوري و مزاياي صندوق ذخيره فرهنگيان است و این مساله بستگی به تصمیم‌های امروز فرهنگیان دارد؛ تصميم‌هایی که مي‌تواند نقش بسيار پررنگي در آينده مالي و معيشتي آنها داشته باشد.

تصميم اول

عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان اختیاری است اما صندوق تلاش می‌کند که حتی یک نفر از معلمان به واسطه عدم آگاهی از سودآوری و مزایای صندوق، از این موسسه بی‌بهره نماند. بنابراین اولين تصميم را بايد آن دسته از فرهنگياني بگيرند که هنوز به عضويت صندوق اقدام نکرده‌اند. واقعيت اين است که تنها راه بهره‌مندي کارکنان آموزش و پرورش از سهم دولت و همچنین بهره‌مندی از سودآوری و مزایای موسسه، عضويت در صندوق ذخيره فرهنگيان است. اين در حالي است که ساير کارکنان دولت، از طريق صندوق کارکنان دولت از اين سهم برخوردار مي‌شوند. اگرچه عدم عضويت جمعیت 18 درصدی فرهنگيان در موسسه، ممکن است دلايل مختلفي داشته باشد اما اين به معني 30 سال از دست رفتن سهم دولت و سودآوري موسسه براي فرهنگيان غيرعضو است زیرا طبق قانون موسسه از ارائه خدمات به فرهنگیان غیر عضو معذور است و این یک ضرر آشکار مالی برای این عزیزان است.

تصميم دوم

عضویت بالای 82 درصدی فرهنگیان در موسسه خبر خوبی است اما آنچه در این میان مغفول مانده است، عدم بهره‌مندی کامل این عزیزان از سهم دولت‌ و سودآوری و مزایای موسسه است. بنابراین، دومين تصميم را بايد فرهنگيان عضو موسسه بگيرند. اگرچه اين دسته از فرهنگيان گام نخست براي بهره‌مندي از سهم دولت و سودآوري صندوق ذخيره فرهنگيان را برداشته‌اند اما ميزان واريزي ماهيانه آنها نشان مي‌دهد که اين شرط لازم بوده اما کافي نيست. زيرا بسیاری از فرهنگيان عضو موسسه در حال حاضر حدود يک درصد از حقوق ومزاياي خود را به صندوق واريز مي‌کنند و به همان ميزان از سهم دولت بهره‌مند مي‌شوند در حالي که سقف مجاز براي برخورداري از سهم دولت پنج درصد است. البته نکته امیدوار کننده این است که به دنبال اعتمادسازی و افزایش سودآوری و شکوفایی صندوق، بسیاری از فرهنگیان عضو، اقدام به افزایش واریزی خود کرده و تاکنون بیش از 170 هزار نفر معادل حدود ۲۲ درصد از اعضای موسسه ميزان واريزي خود را تا سقف پنج درصد افزايش داده‌اند اما تعداد زیادی از فرهنگيان عضو موسسه از 70 تا 80 درصد سهم دولت بي‌بهره‌اند. اکنون که سهم از دست رفته دولت در برنامه پنجم توسعه زنده شده و سهم دولت در برنامه ششم توسعه قطعي شده است، فرهنگيان فقط با مراجعه به تعاون اداره محل خدمت خود مي‌توانند گام دوم را براي بهره‌مندي کامل از سهم دولت و سودآوری و مزاياي موسسه بردارند.

تصميم سوم

صندوق ذخیره فرهنگیان پس از مدتی تلاطم، وارد دوران ثبات، شکوفایی و سودآوری شده که از خوشبینانه‌ترین پیش‌بینی‌ها هم فراتر رفته است. از این رو سومين تصميم مهم را بايد بازنشستگاني بگيرند که عضو صندوق بوده‌اند و با دریافت حق خود از صندوق، قصد خروج از آن را دارند. واقعيت اين است که دارايي‌هاي فعلي صندوق ذخيره فرهنگيان مرهون قطره قطره واريزي تک‌تک فرهنگياني است که امروز به دريايي از سرمايه‌گذاري‌هاي بزرگ در حوزه‌هاي پتروشيمي، انرژي، صنعت، املاک و مستغلات و غيره تبديل شده است. در همين حال، ميزان سرمايه‌گذاري چند سال اخير صندوق ذخيره فرهنگيان به ويژه در حوزه پتروشيمي بي‌سابقه است؛ سرمايه‌گذاري‌هايي که در چند سال آينده به ثمر خواهد نشست و هر سال بالغ بر هزار ميليارد تومان به سودآوري صندوق اضافه مي‌کند، به طوري که پیش‌بینی می‌شود سودآوري موسسه در سال 1402 یعنی تا کمتر از 4 سال دیگر از مرز 5 هزار ميليارد تومان در سال عبور کند.

فرهنگيان بازنشسته تنها در صورتي مي‌توانند از اين سودآوری چشمگیر بهره‌مند شوند که به عضويت خود در موسسه ادامه داده و حداقل طي سه الی چهار سال آينده پول خود را از صندوق خارج نکنند. اگرچه سهم دولت به بازنشستگان تعلق نمي‌گيرد اما حجم سودآوري موسسه به اندازه‌اي خواهد بود که لبخند رضايت را بر لبان بازنشستگان جاري کند. در همین حال، آغاز اقداماتی برای بورسی شدن شرکت‌های تابعه و برنامه‌های صندوق برای واگذاری سهام برخی شرکت‌های تابعه به اعضا، دریافتی بازنشستگان در سال‌های آتی را فراتر از انتظار آنان افزایش می‌دهد.

با توجه به آنچه گفته شد، تصميم‌هاي امروز فرهنگيان، تاثير چشمگيري در وضعيت مالي و معيشتي آنها در آينده خواهد داشت. فرهنگيان غير عضو مي‌توانند با پيوستن به خانواده بزرگ صندوق ذخيره فرهنگيان، از اين تنها فرصت بهره‌مندي از سهم دولت و سودآوری موسسه استفاده کنند؛ فرهنگيان عضو مي‌توانند با افزايش ميزان واريزي از سهم دولت تا سقف 5 درصد برخوردار شده و سود بیشتری از صندوق دریافت کنند و در نهایت اینکه بازنشستگان مي‌توانند با ادامه عضويت در موسسه طی سال‌های آتی، از سرمايهگذاري‌هاي سال‌هاي گذشته خود، بالاترين بهره را ببرند.

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 3 =

پست های مرتبط