اخبار 1 اسفند, 1400 10:51 ق.ظ
اخبار 1 اسفند, 1400 10:51 ق.ظ

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

فرهنگیان به عنوان ذینفعان صندوق ذخیره باید ارزش دارایی‌های خود را بدانند

حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم توصیه کرد: شفاف‌سازی، سرمایه‌گذاری پربازده، تعیین ارزش دارایی‌های فرهنگیان، تخصص‌گرایی و مدیریت منابع باید سرلوحه اداره صندوق ذخیره فرهنگیان قرار گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام روز چهارشنبه 27 بهمن ماه 1400  در پی بازدید از صندوق ذخیره فرهنگیان نشستی با حضور جواد نوری مدیرعامل، معاونان و برخی از مدیران این مجموعه داشت و طی آن، ضمن تبریک ورود به چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گزارش ارائه شده مدیرعامل موسسه را مبسوط و قابل قبول دانست.

حجت الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم با بیان آیه 58 سوره مبارکه نساء« إِنَّ اللَّهَ يَأمُرُكُم أَن تُؤَدُّوا الأَماناتِ إِلى أَهلِها» خطاب به مدیرعامل موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: شما امانت‌دار حدود یک میلیون فرهنگی هستید. حال که توفیق خدمت به آنان را پیدا کرده‌اید همانطور که خداوند فرمان داده‌اند باید امانتداری را به طور کامل رعایت کنید.

او با اشاره به مسئولیت سنگین و خطیر مدیریت صندوق ذخیره فرهنگیان، افزود: مدیریت این مجموعه امانت سنگین و مستلزم کار شبانه‌روزی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ظرفیت سرمایه‌های صندوق ذخیره فرهنگیان را برای سرمایه‌گذاری پربازده بسیار مطلوب دانست و توصیه کرد: استفاده از نظر متخصصان و صاحب‌نظران اقتصادی و سرمایه‌گذاری در طرح‌های پربازده در دستور کار قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم، یکی از راه‌های شفاف‌سازی و رفع ابهام از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان را ارائه گزارش‌های مقایسه‌ای با هلدینگ‌های مشابه عنوان کرد و گفت: اگر می‌خواهید ذینفعانتان را قانع کنید گزارشی از بازدهی سرمایه‌گذاری صندوق ذخیره فرهنگیان و هلدینگ‌های مشابه آن تهیه کنید. این مقایسه نشان می‌دهد کدامیک موفق‌تر عمل کرده‌اند.

عضو شورای عالی آموزش و پرورش، مدیریت منابع را یکی از ضروریات اداره بنگاه‌های اقتصادی دانست و بیان کرد: کسانی باید شرکت‌های زیرمجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان را اداره و مدیریت کنند که تجربه مدیریت منابع داشته، متخصص و آشنا با حوزه اقتصاد باشند تا با شناسایی گره‌ها و چالش‌ها، علاوه بر باز کردن و حل آنها، بازدهی بیشتری برای فرهنگیان ایجاد کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، حسابرسی جامع از صندوق ذخیره فرهنگیان و بارگذاری آن روی سایت این موسسه را یکی دیگر از راه‌های رفع ابهام عملکرد این موسسه نزد ذینفعان عنوان کرد و گفت: عملکرد صندوق ذخیره باید به فرهنگیان به عنوان ذینفعان اصلی اطلاع‌رسانی و گزارش شود.

حجت الاسلام و المسلمین مصباحی مقدم، انتظار فرهنگیان برای اطلاع از ارزش منابع خود در صندوق را کاملا منطقی دانست و اظهار کرد: این منابع متعلق به فرهنگیان است بنابراین باید از ارزش آن اطلاع داشته باشند. اینکه صندوق ذخیره در صدد است تا از بورس به عنوان ارزش‌گذاری دارایی‌های فرهنگیان استفاده کند بسیار پسندیده است.

وی با اشاره به اینکه بازار بورس بازاری شفاف است، افزود: ورود به بورس برای تعیین ارزش دارایی‌های صندوق ذخیره شیوه مناسبی بوده که از سوی مدیرعامل این مجموعه مطرح شده است و اگر بخشی از سرمایه و دارایی این موسسه را در بورس عرضه کنید ارزش هر سهم به صورت شفاف مشخص می‌شود و اطمینان خاطر برای ذینفعان است که می‌دانند هر سهمی که در اختیار دارند چه مقدار ارزش دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاکید مجدد به استفاده از نظر کارشناسان و صاحبنظران عرصه اقتصادی تصریح کرد: این بدان معنا نیست که همه منابع صندوق ذخیره فرهنگیان وارد بورس شود بلکه به میزانی که متخصصان بازار سرمایه لازم می‌دانند به همان میزان در بورس عرضه شود که با عرضه و تقاضایی که در این بازار صورت می‌گیرد کشف قیمت می‌شود و مخاطبان شما از ارزش سهام خود مطلع می‌شوند.

او در مورد ماهیت خصوصی و یا عمومی بودن صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: ذینفعان این صندوق، فرهنگیان هستند؛ افرادی باسواد، تحصیلکرده و آشنا با قواعد مدیریت که می‌توانند نمایندگانی را انتخاب و از طریق آنان، هیات مدیره و مدیرعامل صندوق را تعیین کنند و اگر عملکردشان را قبول داشتند که کارشان را ادامه می‌دهند و در غیر این صورت خود فرهنگیان با رای‌گیری آنها را عوض می‌کنند.

مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه دولت باید طبق قانون بدهی خود را به صندوق ذخیره فرهنگیان پرداخت کند، تصریح کرد: صندوق ذخیره می تواند طلب‌های خود را از منابع مختلف دولتی دریافت کند که این امر نیازمند پیگیری است. اکنون هم دولت آمادگی پرداخت بدهی را دارد ولی باز هم باید از صاحب نظران در مدیریت پرتفوی و سهام مشاوره بگیرید که کدامیک از شرکت‌های دولتی را مطالبه کنید تا به عنوان طلب به صندوق واگذار کنند.

 

او تصویر مخدوش از صندوق ذخیره فرهنگیان را بیشتر ناشی از عملکرد بانک سرمایه عنوان کرد و گفت: باید اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی شود تا ذینفعان بدانند که بانک سرمایه جدای از صندوق است و نباید هزینه‌های ضرر و زیان بانک سرمایه را بار موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان کرد. البته باید فکر جدی برای مدیریت بانک سرمایه و اداره و به روز رسانی این بانک داشت.

مصباحی مقدم پیشنهاد ارائه شده مبنی بر ساخت مسکن برای فرهنگیان در ازای مطالبات معلمان را مطلوب دانست و گفت: دولت در صدد است 4 میلیون مسکن طی 4 سال برای فرهنگیان بسازد. حال، فرهنگیانی که مسکن ندارند می‌توانند از این طریق ورود کنند ولی این امر نیازمند کمک وزارت آموزش و پرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان است تا فرهنگیان به خواسته خود و مسکن مورد نیازشان برسند.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 7 =

پست های مرتبط