اخبار 6 خرداد, 1397 12:00 ب.ظ
اخبار 6 خرداد, 1397 12:00 ب.ظ

فرهنگیان پای اعتماد و صندوق پای امانت داری و سودآوری ایستاده اند

در حالی هفتم خرداد امسال بیست و سومین سالروز تاسیس صندوق ذخیره فرهنگیان را پشت سر می گذاریم که همگان از نقش و جایگاه موسسه در ارتقای سطح معیشت فرهنگیان به ویژه در زمان بازنشستگی واقف هستند. از این رو است که به رغم هجمه های متعدد علیه این نهاد اقتصادی، فرهنگیان با عضویت حداکثری خود بر ادامه حیات آن پافشاری کردند.

البته این بدان معنی نیست که فرهنگیان عضو موسسه هیچ انتقادی از این مجموعه عظیم اقتصادی ندارند بلکه به این معناست که مجموعه مدیریتی و کارکنان این موسسه خود را در کنار همه فرهنگیان کشور یک کل واحد می­ دانند و تلاش می­ کنند تا در کنار هم با رفع نقائص و تقویت کارآمدی و آتیه ­نگری، برای آینده بهتر و آسوده ­تر این قشر شریف و مرجع در جامعه گام بردارند.
در این حال نگاهی به عملکرد 22 سال گذشته صندوق ذخیره فرهنگیان و میانگین سودآوری 17 درصدی آن در تلاطم های اقتصادی کشور، نشان دهنده عملکرد مثبت و رو جلو این نهاد اقتصادی بوده است.
واضح است که صندوق ذخیره فرهنگیان پاسخ­گوی همه نیازهای انباشته شده فرهنگیان در طول دهه های گذشته نیست اما هیچ کس نمی تواند نقش و مسئولیت آن را در ارتقای وضعیت معیشتی فرهنگیان انکار کند.
صندوق ذخیره فرهنگیان با توجه به ظرفیت هایی که در اختیار آن بوده، بازدهی قابل توجهی داشته است، به طوری که ابتدای تاسیس تا اسفند 1396 بیش از 2263 میلیارد تومان به حساب بازنشستگان واریز کرده است که در نوع خود کم نظیر بوده است.
در همین حال از مهرماه 1395 تا اسفند 1396 نزدیک به 750 میلیارد تومان به حساب اعضای بازنشسته واریز کرده است. حتی دریافتی برخی از اعضا به هفت برابر میزان واریزی عضو رسیده و از 25 میلیون تومان عبور کرده است. توجه به این نکته که بیش از 60 درصد مبالغ پرداختی به اعضای موسسه از محل سودآوری فعالیت­ های آن بوده است، از نکات امیدآفرین است.
عمل به تعهدات و پرداخت حدود 300 مرحله سهم الشرکه و سود سالانه به حساب بازنشستگان در زمان مقرر، صندوق را به یک نهاد متعهد و قابل اعتماد در بین فرهنگیان تبدیل کرده است و این روند همچنان بی وقفه ادامه خواهد یافت.
چرخ فعالیت اقتصادی و سودآوری موسسه در طول 22 سال گذشته هرگز از حرکت نایستاده است زیرا حدود 900 هزار فرهنگی عضو موسسه، انتظار سودآوری از این مجموعه دارند و مدیران صندوق نیز به پشتوانه اعتماد فرهنگیان استراتژی ­ها و برنامه های متنوعی برای ادامه فعالیت موسسه تدوین و به مرحله اجرا درآورده ­اند که یکی از دستور کارهای آن، توسعه پروژه های سودآور به ویژه در حوزه پتروشیمی بوده است.
پیگیری سهم دولت و احیای آن در برنامه ششم توسعه انگیزه دوچندانی به فرهنگیان در جهت عضویت در صندوق ذخیره فرهنگیان داده است. علاوه بر آن فرهنگیان می­ توانند از حداکثر سهم واریزی دولت یعنی تا 5 درصد بهره مند شوند.
از این رو با اعتقاد به اینکه فرهنگیان پای اعتماد به صندوق و صندوق پای امانت داری و سودآوری ایستاده اند، تداوم حیات صندوق ذخیره فرهنگیان، ارتقای وضعیت معیشتی و منزلت فرهنگیان را به همراه دارد.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 14 =

پست های مرتبط