اخبار 9 خرداد, 1401 3:44 ب.ظ
اخبار 9 خرداد, 1401 3:44 ب.ظ

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در دیدار با مدیران هلدینگ ساختمانی معلم:

ماموریت کلیدی صندوق، ارتقای رفاه و معیشت معلمان است

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان ضمن تبریک سالروز تاسیس موسسه در هفتم خرداد 1374، با اشاره به اینکه ماموریت کلیدی این موسسه، ارتقای رفاه و معیشت معلمان است، گفت: باید دو رویکرد اقتصادی سودآوری و خدماتی برای جامعه هدف را همزمان دنبال کنیم زیرا در غیر این صورت تعدی به حقوق معلمان است و ما هم قطعا به دنبال تضییع حقوق معلمان نیستیم.

به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل موسسه، دکتر حمیدرضا نجف‌پورکردی در دیدار با مدیران هلدینگ‌ ساختمانی معلم با اشاره به اینکه کارها و دغدغه‌مندی‌‌های هوشمندانه‌ای در حوزه کارهای علمی هلدینگ ساختمانی معلم را شاهد بودیم، افزود: این کارها و دستاوردها با رویکرد تفکر سیستمی متعلق به کل سازمان است و اگر قرار است این امور، ارتقاء و بهره‌وری بیشتری داشته باشد، باید هرجا که نیاز است، اثر بخشی را ارتقا دهیم و کارها را جلو ببریم.

وی بر رویکرد توجه به زنجیره ارزش در فعالیت‌ها تاکید کرد و گفت: هلدینگ‌های موسسه، حتما باید ماهیت حقوقی مستقل داشته باشند و مبتنی بر قانون تجارت فعالیت کنند اما از منظر موسسه ( به عنوان سهامدار و راهبر سرمایه 800 هزار عضو)، مجموعه حاکمیتی وزارت آموزش و پرورش و نگاه دقیق سایر مجموعه‌های نظارتی و حتی در سطح مجلس، در مسئولیت قانونی کاملا روشنِ قانون تجارت باید به این توجه کنیم که سیاست‌های بالادستی و ابلاغی را حاکم کنیم. به این معنی که دقیقا قطعات پازل را به خوبی در حوزه راهبری شرکتی تعریف کنیم و این قطعات در جای درستی قرار گیرد و به این ترتیب مجموعه هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه باید تابع همین نگاه باشند.

مدیرعامل موسسه تصریح کرد: لازم است هر بحثی که مطرح می‌شود در تعامل با مجموعه بالادستی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه باشد و همکار عملیاتی این بخش هم معاونت امور شرکت‌ها در نظر گرفته شود تا راهبری و هدایت معاونت امور شرکت‌ها را همراه خود داشته باشد.

دکتر نجف‌پور با بیان اینکه همکاری و تعامل هلدینگ‌ها با موسسه باید به عنوان یک اصل غیرقابل خدشه در نظر گرفته شود، افزود: البته این موضوع نافی استقلال شرکت‌ها و هلدینگ‌ها نیست بلکه ملاحظه و توجه به مسئولیت‌های بالادستی با تعریف عملیاتی در همه حوزه‌ها امکان پذیر است.

وی با تاکید بر اینکه باید رو به جلو حرکت کنیم، اظهار کرد: موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان متعلق به همه معلمان است که نقش انبیا را دارند، بنابراین تکلیف مسئولانه سازمانی ماست که امور را به شکل جدی دنبال کنیم و در این فضا وظیفه داریم مسائل را از جنس «ما» و گروه معنا کنیم. پروژه‌ها وقتی در سطح کلان تعریف می‌شوند باید بدانیم کجا سرمایه‌گذاری کنیم و در چه وضعیتی قرار داریم.

مدیرعامل موسسه ارائه گزارش‌هایی درباره برنامه‌های استراتژیک شرکت‌ها را اقدامی مثبت تلقی کرد و گفت: البته این گزارش‌ها در جلوه و نمای موسسه چندان نمود ندارد، بنابراین باید این کار ارزشمند در کل موسسه نهادینه و یکپارچه شود.

وی اظهار کرد: برای عملیاتی کردن مفاهیم، ابتدا باید سند استراتژیک تدوین شود و به تناسب آن، سیاست‌های پیش‌روی شرکت‌ها در قالب چارچوب مشخص ذیل اهداف کلان موسسه و اهداف میانی هلدینگ تبیین و در نهایت راهبرد عملیاتی تعریف شود.

دکتر نجف‌پور شفافیت را موجب بهبود فعالیت‌ها دانست و بر شفافیت در قالب نظامات تاکید و بیان کرد: استقلال و پاسخگویی شرکت‌ها خدشه‌ناپذیر است اما کمیته ریسک موسسه باید تقویت‌کننده کمیته‌های ریسک  هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه باشد.

وی با تاکید بر ضرورت نظارت مالی بر شرکت‌ها اضافه کرد: سازمانی و عقلایی نیست که مدیرعامل هلدینگ‌ها و شرکت‌ها نظارت درستی از جنس مهندسی مالی نداشته باشند. همچنین از جنس راهبری باید اقدامات بهتری در پیش گرفته شود.

دکترنجف‌‌پور با بیان اینکه ارتباطات هوشمندانه با وزارت آموزش و پرورش باید تقویت شود، تصریح کرد: وزیر آموزش و پرورش هم خواستار تقویت تعامل موسسه و وزارتخانه هستند و باید در امتداد نگاه وزیر، با این مجموعه همگرایی داشته باشد.

مدیرعامل موسسه، سرمایه‌گذاری و اقدامات رو به جلو را از اهداف این موسسه برشمرد و بیان کرد: برنامه‌هایی مانند سهامداری بانک گردشگری، پروژه مسکونی اصفهان و … باید مورد پیگیری جدی قرار گیرد. همچنین شرکای استراتژیک انتخاب کنیم و با بهره‌گیری از ره‌آوردهای نوآورانه در صنعت، از هزینه‌های انجام شده اثربخشی بیشتری داشته باشیم.

دکتر نجف‌پور به موضوع ارزش مالکانه و پیشبرد این موضوع تا حصول نتیجه اشاره و بیان کرد: در این مورد با هیئت امنا هم هماهنگی‌‌های لازم انجام و نتایج آن اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی اظهار کرد: با توجه به ظرفیت‌های موجود در شرکت ساختمانی معلم، می‌توانیم با نوسازی مدارس در ساخت مدارس که از ظرفیت پیمانکاران بیرونی استفاده می‌کنند، همکاری موثر داشته باشیم.

مدیرعامل موسسه با یادآوری اینکه در گذشته موسسه دستخوش تغییرات جدی شده است، گفت: بخشی از این تغییرات ناشی از سلایق مدیریتی و بخشی هم ناشی از ناکارآمدی افراد بوده است که بی‌ثباتی مدیریتی و تنزل در عملکرد را در پی داشته است اما باید هم‌افزایی عملکردی برای جبران این کاستی‌ها اتفاق بیفتد.

دکتر نجف‌پور افزود: هر فردی که در این مجموعه فعالیت داشته و دارد باید به ارزش‌های اسلام و انقلاب و مشی حاج‌قاسم پایبند باشد و هر نگاه زاویه‌دار با این رویکرد باید اصلاح شود.

وی در پایان یادآور شد: باید ماموریت‌های موسسه را با اهتمام جدی‌تری دنبال کنیم و به دور از حاشیه‌ها جهت بهبود مولفه‌های سازمانی اقدامات لازم را انجام دهیم.

هلدینگ ساختمانی معلم ظرفیت تکمیل پروژه‌‌های ملی را دارد

در ادامه این جلسه دکتر حمید باقرنژاد نائب رییس هیات مدیره و معاون مالی و اداری موسسه با اشاره به اینکه اسناد بالادستی مدونی داریم، اظهار کرد: هلدینگ ساختمانی معلم ظرفیت‌های بسیار زیادی برای انجام پروژه‌های متعدد دارد و با توجه به تعاملات مثبتی که وجود دارد، حتی می‌تواند در تکمیل پروژه‌های ملی ورود کند.

وی افزود: بهره‌وری شرکت‌های تابعه موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان به ویژه در بحث سودآوری یک موضوع بسیار مهم است زیرا فرهنگیان انتظارات بحقی نسبت به این مجموعه دارند و وظیفه ماست که کار خود را به درستی در راستای افزایش بهره‌مندی اعضا انجام دهیم.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =

پست های مرتبط