اخبار 16 اردیبهشت, 1402 7:22 ب.ظ
اخبار 16 اردیبهشت, 1402 7:22 ب.ظ

نحوه محاسبه میزان سهام قابل واگذاری به فرهنگیان بازنشسته عضو صندوق ذخیره اعلام شد

عضو هیأت مدیره و معاون برنامه‌ریزی و توسعه مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان درباره نحوه محاسبه سهام واگذار شده به فرهنگیان بازنشسته و ابهامات حول این موضوع توضیح داد.

حمید باقرنژاد عضو هیأت مدیره و معاون برنامه‌ریزی و توسعه مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس به تبیین نحوه محاسبه میزان سهم‌‏الشرکه هر یک از اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان و برداشت‌‏های متفاوت از میزان سهام متعلقه، اظهار کرد: برای محاسبۀ سهم هر یک از اعضا از ارزش مالکانه، نخست نسبت سهم فرد از ارزش خالص دارا‏یی‌‏های موسسه محاسبه می‏‌شود و طبق برآورد خبرگی، ارزش خالص روز دارایی‏‌های مؤسسه، حدود ۵٠ تا ٧۵ هزار میلیارد تومان است که با تسهیم این دارایی در بین حدود یک میلیون و ۶٠٠ هزار عضو، سهم هر فرد به طور میانگین حدود ۴۶ میلیون و ٨٠٠ هزار تومان می‌شود.

وی ادامه داد: برای این منظور، ابتدا ارزش روز تمامی ورودی‏‌های هر یک از اعضا (واریزی فرد، واریزی دولت، سود حسابداری متعلقه)، بر اساس فرمول‏‌های معتبر و دقیق مالی محاسبه می‌شود؛ سپس نسبت سهم هر فرد، از تقسیم ارزش روز ورودی‏‌های وی بر مجموع ارزش روز ورودی‏‌های تمامی اعضا به دست می‌‏آید. پس از محاسبه نسبت سهم هر فرد، این نسبت در میزان سهامی که در هر مرحله به اعضا واگذار می‏‌گردد، ضرب می‌‏شود و بر اساس آن میزان سهام قابل واگذاری به هر یک از اعضا تعیین می‌‏شود.

باقرنژاد توصیه کرد: فرهنگیان عضو، ‏از مقایسه میزان سهام اختصاص یافته با یکدیگر خودداری کنند چرا که اگر میزان حقوق و دریافتی، سنوات پرداخت و دیگر عوامل مؤثر بر محاسبۀ ارزش مالکانه متفاوت باشد، مقایسه سهم اختصاص یافته از مبنای درستی برخوردار نخواهد بود.

دبیر کارگروه ارزش مالکانه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برای جلوگیری از احتمال اشتباه در تخصیص میزان سهام اعضا چه تدابیری اندیشیده شده است، گفت: در فرایند محاسبه میزان سهام، اطلاعات اعضا بر اساس بانک اطلاعاتی موجود اخذ و بر اساس یک فرمول شفاف و معتبر (مبتنی بر اصول مدیریت مالی) میزان سهم هر یک از اعضا محاسبه می‏‌شود.

باقرنژاد اضافه کرد: برای جلوگیری از اشتباهات احتمالی، در هر مرحله، اطلاعات، با استفاده از روش‏‌های نمونه‏‌گیری علمی و دقیق و توسط کمیته نظارت راهبردی مؤسسه با محوریت عضو هیأت مدیره و مدیر حسابرسی داخلی راستی‏‌آزمایی می‌‏شود.

دبیر کارگروه ارزش مالکانه تأکید کرد: فرایند محاسبه نیز با استفاده از فرمول‌‏های معتبر و دقیق مالی و به صورت یکسان برای همه اعضا صورت می‏‌پذیرد. لذا تمامی مؤلفه‌‏های مؤثر در بروز خطای احتمالی تحت آزمون‏‌های صحت‏‌سنجی قرار می‌‏گیرند و به این ترتیب احتمال بروز خطا در تخصیص میزان سهام نزدیک به صفر خواهد بود.

وی اظهار کرد: به معلمان نوید می‌دهیم تدابیری اندیشیده شده که در سامانه امور اعضا مؤسسه، کارنامه محاسباتی برای هر فرد در بخش مربوطه قرار می‌گیرد و اعضا می‌توانند آن را کنترل کنند که اگر نسبت به آن اعتراض داشتند، می‌‏توانند با مراجعه به نمایندگان استانی، امور اعضا و سایر مجاری ارتباطی با مؤسسه آن را مطرح کرده و پاسخ مناسب دریافت کنند.

عضو هیأت مدیره و معاون برنامه‌ریزی و توسعه موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان از اعضای درخواست نمود که به شایعات و اطلاعات غیرواقعی که بعضا در فضای مجازی درخصوص ارزش سهام یا دارایی‌های آنان منعکس می‌گردد توجه نکنند و اطلاعات مورد نیاز خود را از مجاری رسمی و وب سایت مؤسسه صندوق ذخیره یا از طریق تماس با واحدهای مرتبط در موسسه یا نمایندگان فرهنگیان در هیأت امنا جویا شوند.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 2 =

پست های مرتبط