اخبار 8 دی, 1397 11:10 ق.ظ
اخبار 8 دی, 1397 11:10 ق.ظ

نشست مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان با دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شیراز

مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان در نشست با دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شیراز، ضمن ترغیب آنها به عضویت و سرمایه گذاری در این صندوق، به پرسش های دانشجویان به عنوان معلمان آینده کشور، در خصوص فعالیت های صندوق ذخیره فرهنگیان پاسخ دادند.

معاون توسعه منابع و امور فرهنگیان شرکت فرایند نوین استحکام سازه در جمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان شیراز با بیان اینکه مهارتهای زندگی شاید یکی از اساسی ترین شکلی است که باید به آن پرداخته شود گفت: یکی از مهارتهای اساسی که هر فرد باید در کنار سایر مهارتها از آن نیز برخوردار باشد مهارت علم معاش است.

فتاح سلیمی در تشریح تاریخچه تاسیس صندوق ذخیره فرهنگیان و اهداف راه اندازی این صندوق گفت: صندوق ذخیره فرهنگیان کشور بر اساس قانون برنامه توسعه دوم از سال 1374 با هدف کمک به فرهنگیان در زمان بازنشستگی تاسیس شد و در شرایط اقتصادی فعلی شاید بتوان گفت یکی از مطمئن ترین سرمایه گذاری هایی است که فرهنگیان کشور می توانند در آن سهیم باشند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مالکیت بیش از30 شرکت در اختیار صندوق ذخیره فرهنگیان است که همگی این شرکتها فعالیتهای اقتصادی دارند گفت: فعالیتهای این صندوق در حوزه بورس ، صنایع پتروشیمی ، ملک و ساختمان ، خدمات رفاهی، صنایع آموزشی و IT و بیمه است و تعدادی از شرکت های زیر مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان مالک 47 درصد از سهام بانک سرمایه هستند که کمتر از 5 درصد از دارایی های صندوق ذخیره فرهنگیان است.

معاون توسعه منابع و امور فرهنگیان شرکت فرایند نوین استحکام سازه با تاکید بر اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان حافظ منافع فرهنگیان است و همه تلاش خود را برای این مهم انجام بکار می بندد، گفت: وجود لایه های حسابرسی و نظارتهای مستمر اساسا فرصت هر گونه سوء استفاده را به سودجویان نمی دهد و دلیل این مدعا هم این است که تا به امروز هر همکاری که بازنشسته شده و از عضویت صندوق خارج شده هم سهم خودش و هم سهم دولت را بجز سهم برنامه پنجم دولت که مغفول واقع شده به طور کامل دریافت نموده .البته در حال پیگیری پرداخت سهم دولت در برنامه پنجم نیز هستیم که در صورت توفیق در این زمینه، در آینده این سهم نیز به اعضا تعلق خواهد گرفت.

وی در خصوص پیگیری های انجام شده پیرامون بحث دائمی کردن سهم دولت نیز گفت: با پیگیری های انجام گرفته توسط هیات مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان این بحث در کمیسیونهای مجلس به تصویب رسیده و به زودی در صحن مجلس مطرح خواهد شد که امیدواریم با تصویب و اجرای این قانون پس از این تمامی دولتها موظف به اجرای آن شوند.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگیان قطعا با عضویت در این صندوق متضرّر نخواهند شد، گفت: صندوق ذخیره فرهنگیان یک سرمایه اجتماعی بزرگ است که با ورود به حوزه پتروشیمی و خرید چندین مجتمع پتروشیمی در آینده به عنوان بزرگترین تولید کننده محصولات پتروشیمی در خاورمیانه مطرح خواهد شد.

وی با اشاره به نحوه محاسبه سهم اعضا و منافع حاصله برای آنان گفت: بر اساس قانون مصوب مجلس هر همکار فرهنگی می تواند تا 5 درصد از حقوق و مزایای خود را درصندوق ذخیره پس انداز کند و دولت هم موظف است معادل آن همه ساله مبلغی را اختصاص دهد تا در شرکت های اقماری که صندوق دارد فعالیت اقتصادی شود و نهایتا ذخیره آنان به همراه سودهای ناشی از فعالیت اقتصادی شرکت های اقماری در پایان بازنشستگی یکجا به فرد پرداخت خواهد شد. همچنین شرایطی فراهم شده تا دانشجومعلمان دانشگاههای فرهنگیان نیز بتوانند از این ظرفیت استفاده نمایند و از هم اکنون عضو صندوق ذخیره فرهنگیان شوند.

وی با بیان اینکه متاسفانه تا کنون در زمینه میزان سهم پرداختی اعضا حق مطلب ادا نشده است، گفت: تا به امروز یک و 12 صدم درصد از حقوق همکاران کم می شده در صورتی که قانون این اجازه را تا 5 درصد داده و از آن طرف هم دولت موظف است معادل آن را بپردازد و این در صورتی است که اگر این سهم 5 در صد بود امروز همکارانی که بازنشسته می شوند هر کدام مبلغی چند برابر مبلغ فعلی دریافت می کردند که می توانست بسیاری از مشکلات مالی این عزیزان را رفع نماید.

وی گفت: برای زندگی امروز فرهنگیان نیز صندوق مواردی را پیش بینی نموده است از جمله شرکتهای بزرگی مثل شرکت خدمات مسافرتی زاگرس با سود کم و خدمات مناسب مسافرتی داخل و خارج از کشور ، لیزینگ خودرو با وام قابل ملاحظه و بهره مناسب ، شرکت بیمه معلم و … که همگی به ارائه خدمات به اعضا می پردازند.

سلیمی با اشاره به اینکه شرایطی فراهم شده تا افراد پس از بازنشستگی هم بتوانند به عضویت خود ادامه دهند گفت: خوشبختانه قانون برای افرادی که در آستانه بازنشستگی هستند این فرصت را فراهم نموده تا به عضویت در صندوق ادامه داده و از مزایای آن برخوردار باشند لذا با توچه به شرایط اقتصادی جامعه و شرایط خوبی که ناشی از خرید این پتروشیمی ها برای صندوق پیش آمده توصیه می کنیم که از این فرصت استفاده نموده و از این طریق هم برای زندگی جاری تان برنامه ریزی نمایید و هم بتوانید برای آینده خود و خانواده تان اندوخته ای را از هم اکنون پیشبینی کنید.

در بخشی از این نشست که طی دو مرحله و با حضور دانشجویان و اساتید دانشگاه های فرهنگیان شیراز برگزار شد مهندس سلیمی مدیر امور اعضا و حسین نورانی نژاد مدیر روابط عمومی و امور بین الملل صندوق ذخیره فرهنگیان در قالب جلسه پرسش و پاسخ به سؤالات و ابهامات دانشجویان و فرهنگیان این دانشگاه درباره نحوه عملکرد و کارایی صندوق پاسخ دادند.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =

پست های مرتبط