اخبار 20 آبان, 1399 1:35 ب.ظ
اخبار 20 آبان, 1399 1:35 ب.ظ

نمایندگان‌تشکل‌های‌فرهنگیان در دیدار با مدیران ارش موسسه:

‌با قوت‌ می‌گوییم‌ صندوق‌ ذخیره ‌در بهترین ‌عملکرد ممکن است

نمایندگان تشکل‌های صنفی و مدنی فرهنگیان، در نشستی با مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان، ضمن ابراز حمایت و تایید عملکرد این موسسه، پرسش‌ها و مطالبات خود را با مهدی نیکدل و دیگر مسوولان موسسه که در نشست حضور داشتند، مطرح کردند.

نمایندگان تشکل‌های صنفی و مدنی فرهنگیان، در نشستی با مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان، ضمن ابراز حمایت و تایید عملکرد این موسسه، پرسش‌ها و مطالبات خود را با مهدی نیکدل و دیگر مسوولان موسسه که در نشست حضور داشتند، مطرح کردند.

به گزارش روابط عمومی صندوق ذخیره فرهنگیان، در این نشست که روز یکشنبه 18 آبان 99 در سالن اجتماعات موسسه برگزار شد و حدود دو ساعت و نیم به طول انجامید، عادل عبدی، مشاور وزیر آموزش و پرورش و تعدادی از معاونان و مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان نیز حضور داشتند.

نیکدل، در این نشست با اشاره به سخنان نمایندگان تشکل‌ها تصریح کرد: در اینکه صندوق متعلق به فرهنگیان است، هیچ شکی نیست و این موسسه در سالیان متمادی با ذره ذره پول فرهنگیان تاسیس و به فعالیت خود ادامه داده و با برکت اندوخته فرهنگیان، سرمایه‌گذاری‌های خیلی خوبی را سبب شده است.

وی با تاکید بر اینکه صندوق ذخیره، متعلق به فرهنگیان و کاملا خصوصی است، گفت: هیچ قدرتی نمی‌تواند جیب فرهنگیان را دولتی کند و بگوید این وجوه متعلق به شما نیست و متعلق به دولت است. البته سنگ‌اندازی‌هایی در این مسیر صورت می‌گیرد که موسسه با تمام توان از خصوصی بودن دارایی معلمان عضو دفاع می‌کند.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در پاسخ به سوال نمایندگان تشکل‌ها مبنی بر نظارت فرهنگیان بر عملکرد صندوق، گفت: نظارت فرهنگیان بر دارایی‌های خود و مشارکت حداکثری در تصمیم‌گیری‌ها، رویکردی کاملا صحیح و بحق است ولی نیاز به ساز و کارهای قانونی دارد.

نیکدل با تایید مطالبه برخی اعضای جلسه مبنی بر افزایش سهم فرهنگیان در هیات امنای صندوق، افزود: در اینکه باید معلمان در اداره و مدیریت صندوق نقش داشته باشند، تردیدی نیست و معتقدم نقطه ضعف آینده صندوق، فارغ از اینکه چه کسی مدیرعامل باشد، این است که نظارت معلمان بر صندوق کم است و اگر فرهنگیان نظارت داشتند مسائل سال‌های گذشته هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

وی در خصوص ارائه خدمات به فرهنگیان در حین خدمت گفت: حواستان باشد که تامین رفاهیات فرهنگیان را به جیب خودتان ارجاع  ندهند. تامین مسائل رفاهی فرهنگیان در دوران خدمت، به عهده دولت است و نباید از اندوخته فرهنگیان برای رفاهیات هزینه شود.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با تاکید بر افزایش سودآوری این موسسه در یک سال گذشته گفت:  موسسه در یک سال گذشته بیش از نصف 24 سال گذشته سودآوری داشته است به طوری‌که از ابتدای تاسیس تا 31 شهریور 1398،  6 هزار و 60 میلیارد تومان و طی یک سال گذشته 3 هزار و 250 میلیارد تومان سود داشته است.

نیکدل افزود: نکته حائز اهمیت این است که سود 6 هزار میلیاردی 24 سال گذشته، امسال به 9 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی در پاسخ به مطالبه جوان‌گرایی در صندوق ذخیره فرهنگیان گفت: استفاده از نیروهای جوان یکی از استراتژی‌های موسسه است و در حال حاضر نیز تعداد زیادی مدیران جوان در موسسه مشغول خدمتند. ولی در موارد استثنایی خصوصا بحران حتما باید از نیروهای با تجربه و آبدیده برای مشاغل کلیدی استفاده کرد تا از فشارهای بیرونی نهراسد و بحران را مدیریت کند. پس از عبور از بحران حتما باید از نیروهای متخصص جوان که سرمایه‌های کشورند بهره جست.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان در خصوص اصلاح اساسنامه و گنجاندن توزیع ارزش افزوده بین فرهنگیان عضو، اذعان داشت: اصلاح اساسنامه نیازمند برگزاری مجمع فوق‌العاده با حضور هیات امناء موسسه و تدوین آیین نامه اجرایی است.

 نیکدل افزود: محاسبه ارزش افزوده نیز نیازمند تغییر در اساسنامه و تدوین آیین‌نامه اجرایی است. در حال حاضر موسسه فقط ابلاغ کتبی وزیر محترم آموزش و پرورش جناب آقای حاجی میرزایی را دارد که باید شیوه‌های محاسبه ارزش افزوده بررسی شود و در صورت اطمینان از قابلیت اجرایی، آیین‌نامه اجرایی آن تدوین و توسط هیات امناء در مجمع فوق‌‌العاده با لحاظ کردن در اساسنامه مصوب شود.

وی با اعلام این خبر مسرت‌بخش که محاسبه ارزش افزوده امکان‌پذیر است، گفت: این امر نیازمند فراهم ساختن مقدمات، بررسی‌های بیشتر و یافتن بهترین راهکار است که در حال حاضر شرکت‌های زیرمجموعه  موسسه را در قالب چهار هلدینگ پتروشیمی و انرژی، مالی و سرمایه‌گذاری، ساختمانی و خدمات سازماندهی کرده‌ایم . بنابراین قبل از اینکه بخواهیم ارزش افزوده را محاسبه کنیم باید میزان و نوع دارایی‌ها را از طریق بورسی کردن این 4 هلدینگ مشخص و بر اساس قانون اقدام کنیم.

 مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان به این سوال که بازنشستگانی که با صندوق تسویه حساب کرده‌اند، چگونه می‌توانند مجددا عضو صندوق شوند، تصریح کرد: این مساله را از هیات امنا درخواست کردیم که برای بازنشستگان هم بتوانیم کاری انجام دهیم، اما بر اساس قانون و طبق اساسنامه فعلی ما اجازه این کار را نداریم. وی تاکید کرد که به همین دلیل، حدود سه سال است که به فرهنگیانی که بازنشسته می‌شوند توصیه می‌شود که با صندوق تسویه نکنند تا از سودآوری این سال‌های صندوق بهره‌مند شوند.

بورسی شدن سه هلدینگ صندوق ذخیره فرهنگیان در سال 1400

معاون برنامه ریزی و توسعه کسب و کار موسسه نیز از ساماندهی شرکت‌های زیرمجموعه موسسه خبر داد و گفت: شرکت‌ها بر اساس نوع فعالیت در قالب چهار هلدینگ ساماندهی شده است تا بتوانیم ضوابط و چارچوب‌های بورس اوراق بهادار را در آنها عملیاتی کنیم زیرا ورود به بورس نیازمند فراهم ساختن مقدماتی اعم از برگزاری به موقع مجامع، استفاده از ابزارهای حاکمیت شرکتی، شفاف بودن پرونده‌های حقوقی و شفاف شدن دارایی‌ها و … است.

عباسعلی قدیریان با بیان اینکه مشکلات شرکت‌ها تا حد قابل قبول برای ورود به بورس حل و فصل شده است، تصریح کرد: برگزاری جلسات مشترک با فرابورس، ارائه درخواست های بورسی کردن هلدینگ‌ها به فرابورس، تهیه امیدنامه شرکت‌ها، تبدیل آنها از شرکت سهامی خاص به سهامی عام، ارزشگذاری دارایی‌ها با استفاده از کارشناس دادگستری و … از جمله اقدامات انجام شده در این زمینه است.

وی با بیان اینکه بورس ابزار اولیه‌ای است که بتوانیم به محاسبه ارزش افزوده فکر کنیم، افزود: پیش‌بینی می‌کنیم تا خرداد ماه 1400 سه هلدینگ پتروشیمی، سرمایه‌گذاری و ساختمانی را بورسی کنیم اما بورسی کردن اولین قدم است.  با بورسی شدن ارزش دارایی‌های موسسه به روز محاسبه می‌شود و پس از عرضه اولیه به بازار ارزش جاری دارایی ها کاملا مشخص و شفاف است.

کمیته وصول مطالبات فرهنگیان با جدیت پیگیر سهم دولت است

همچنین، در این جلسه گزارشی از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان اعم از تعداد اعضاء، تعداد بازنشستگان، تعداد اعضای موجود، سود موسسه از ابتدا، واریزی دولت و پرداختی سهم بازنشستگان به شرح زیر توسط امیر انباردار، معاون امور شرکت‌های موسسه ارائه شد.

وی در مورد پی‌گیری بدهی سهم دولت به حضار اطمینان خاطر داد که کمیته بسیار قوی و فعال برای پیگیری وصول مطالبات فرهنگیان از دولت در صندوق دایر شده است که بطور مداوم و با جدیت پیگیر امور هستند.

انباردار در پاسخ به پرسش یکی از حضار در مورد بانک سرمایه گفت: صندوق ذخیره فرهنگیان یک سهامدار 46 درصدی در بانک سرمایه بود و تمام سرمایه گذاری صندوق در بانک سرمایه حدود 218 میلیارد تومان بوده که از سال گذشته تاکنون حدود 5/5 درصد سهام بانک سرمایه را به قیمت حدود 200 میلیارد تومان به فروش رساندیم و 40 درصد سهام فعلی صندوق در بانک سرمایه کلا سود است. بنابراین هیچ‌یک از فرهنگیان عضو صندوق ذخیره ضرری در سرمایه‌گذاری در بانک سرمایه نکرده بلکه از سود حاصل از این سرمایه‌گذاری بهره‌مند شده‌اند.

وی با بیان اینکه طبق قانون تجارت فقط سود شرکت‌های تابعه موسسه قابل تقسیم است و زیان آنها قابل تقسیم نیست، گفت: زیان شرکت ها باید با تلاش مدیران آن شرکت جبران شود.

معاون امور شرکت‌های موسسه در پاسخ به سوال نحوه اداره شرکت‌ها و حسابرسی آنها گفت: شرکت‌های زیرمجموعه صندوق ذخیره همگی دارای سال مالی هستند و هر سال مجمع آنها در موعد مقرر برگزار می‌شود و هیچ مجمع عقب افتاده‌ای نداریم و سودی که اعلام می‌شود، سودی است که توسط بازرس قانونی و حسابرس مستقل تایید می شود و اگر درستی سود و زیان آن شرکت توسط بازرس قانونی و حسابرس مستقل تایید شد، سود آن شرکت قابل تقسیم است.

عملکرد و سیاست های صندوق ذخیره قابل دفاع است

مشاور وزیر آموزش و پرورش نیز در این نشست، با تاکید بر اینکه دکتر حاجی میرزایی از عملکرد و سیاست‌های صندوق ذخیره فرهنگیان دفاع می‌کند، اظهار داشت: ایشان پیشنهاد کردند که جلسه با صندوق ذخیره و نماینده تشکل‌ها داشته باشیم تا به ابهامات پاسخ داده شود.

عادل عبدیبا بیان اینکه صندوق ذخیره صرفا در چارچوب قانون تجارت و اساسنامه می‌تواند فعالیت کند، گفت: نمی‌توان از مدیران این موسسه انتظار فعالیت و اقدامی فراتر از اساسنامه داشت بنابراین باید ابتدا در پی تغییر اساسنامه صندوق و لحاظ کردن انتظاراتمان در آن باشیم.

در ابتدای این جلسه، نمایندگان تشکل‌های فرهنگیان حاضر در نشست، با بیان اینکه معتقدیم در زمان مدیریت آقای نیکدل صندوق عملکرد بهتری داشته است و از این نظر هم قدردانیم و هم مدافع عملکرد ایشان، بر دفاع از ماهیت خصوصی صندوق، محاسبه ارزش افزوده و تجدید ارزیابی‌ها، پرهیز از پذیرش پروژه های سفارشی، اصلاح اساسنامه، دریافت خدمات برای فرهنگیان خصوصا خدمات بیمه‌ای از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق، در اولویت قرار دادن استخدام فرزندان فرهنگیان، تامین منافع جامعه هدف، حمایت از فرهنگیان عضو در مواقع بحران اعم از سیل و زلزله، ارتقاء اطلاعات نمایندگان موسسه در استانها برای دفاع از عملکرد صندوق، پی‌گیری بدهی سهم دولت، ورود شرکت‌های تابعه به بورس، امکان عضویت مجدد فرهنگیان بازنشسته در صندوق، افزایش خدمات حین خدمت به فرهنگیان و اطلاع‌رسانی و شفاف سازی بیش از پیش تاکید کردند.

در این نشست نمایندگان مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، کانون صنفی مدرسان، کانون صنفی معلمان، انجمن اسلامی معلمان ایران، سازمان معلمان ایران، کانون صنفی معلمان تهران، کانون فرهنگیان شاهد و ایثارگران حضور داشتند.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 9 =

پست های مرتبط