اخبار 25 اردیبهشت, 1397 12:03 ب.ظ
اخبار 25 اردیبهشت, 1397 12:03 ب.ظ

واریز 237 میلیارد به حساب بازنشستگان بهمن و اسفند ماه 1396

حدود 237 میلیارد ریال سهم‌الشرکه به حساب فرهنگیانی که از دوم دی ماه تا اول اسفند ماه ١٣٩٦ به افتخار بازنشستگی نائل آمدند واریز شد؛ از ابتدای تاسیس موسسه تا اسفند ١٣٩٦ بیش از 2263 میلیارد تومان به حساب فرهنگیان بازنشسته واریز شده که بیش از 748 میلیارد تومان آن (حدود 33 درصد کل واریزی‌ها) مربوط به بازنشستگان مهرماه ١٣٩٥ تا اسفند ماه ١٣٩٦ بوده است.

حدود دو هزار نفر از فرهنگیان محترم عضو موسسه در بهمن و اسفند 96 بازنشسته شده و سهم‌الشرکه خود شامل سهم عضو، سهم دولت و سود ناشی از فعالیت‌های اقتصادی را دریافت کردند. سهم‌الشرکه اعضای انصرافی، بازخرید و از کار افتاده نیز به حساب آنها واریز و در خصوص اعضای متوفی نیز طبق قانون عمل می‌شود.
لازم به ذکر است که میانگین سودآوری سالانه صندوق ذخیره فرهنگیان در طول ٢٢ سال گذشته حدود ١٧ درصد بوده است، به طوری که بیش از ٦٠ درصد از مبلغ سهم‌الشرکه پرداخت شده به بازنشستگان مربوط به سودآوری ناشی از فعالیت‌های اقتصادی موسسه و ٤٠ درصد آن نیز مجموع واریزهای اعضا و دولت بوده است.
این رقم تمام دریافتی فرهنگیان بازنشسته مذکور نیست زیرا سود سال مالی منتهی به ٣١ شهریور ١٣٩٦ نیز پس از تقسیم سود در بین اعضا، به حساب این عزیزان واریز و به حساب فرهنگیان عضو نیز منظور می‌شود. بنابراین لازم است فرهنگیان بازنشسته، حساب بانکی مرتبط با صندوق ذخیره فرهنگیان را برای واریز سود در مراحل بعد فعال نگه دارند.
سهم‌الشرکه فرهنگیان بازنشسته به حساب‌های آن‌ها در بانک سرمایه و سهم‌الشرکه اعضای بازخرید، ازکار افتاده، انصرافی و متوفی به حساب آن‌ها در بانک ملی واریز شده است.
پرداخت بیش از 2263 میلیارد تومان سهم‌الشرکه به بازنشستگان
فرهنگیان عضو موسسه سه ماه پس از بازنشستگی، سهم‌الشرکه خود را دریافت می‌کنند.
از این رو، از ابتدای تاسیس موسسه تا بهمن ١٣٩٦ بیش از 2263 میلیارد تومان به حساب فرهنگیان بازنشسته واریز شده که بیش از 748 میلیارد تومان آن مربوط به بازنشستگان مهرماه ١٣٩٥ تا اسفند ماه ١٣٩٦ بوده است.
همچنین پرداخت به‌موقع سهم‌الشرکه بازنشستگان فرهنگی عضو، نشانه عمل موسسه به تعهداتش در قبال اعضا است. به طوری که تاکنون بیش از 285 مورد پرداخت سهم‌الشرکه و سود سالیانه به طور منظم در فاصله حداکثر سه ماه پس از بازنشستگی به حساب این عزیزان واریز شده و این روند همچنان ادامه دارد.
در همین حال میزان دریافتی برخی از فرهنگیان بازنشسته نسبت به مبلغ واریزی آن‌ها به حدود هفت برابر رسیده است؛ به طور نمونه یک فرهنگی که در سال ١٣٧٤ به عضویت در موسسه اقدام کرده و در طول ٢٢ سال عضویت مبلغ 39 میلیون ریال به حساب موسسه واریز کرده، در زمان بازنشستگی در بهمن ماه، بیش از 240 میلیون ریال دریافت کرده و سود سال مالی منتهی به ٣١ شهریور ١٣٩٦ را نیز دریافت خواهد کرد. بنابراین نمی توان نقش صندوق ذخیره فرهنگیان در معیشت فرهنگیان به ویژه بازنشستگان را نادیده گرفت.
برخورداری معلمان عضو صندوق ذخیره فرهنگیان از سهم دولت تا سقف پنج درصد
در همین حال پس از تصویب سهم دولت در برنامه ششم توسعه (ماده ٨٥) و ایجاد زیرساخت های لازم در راستای بهره مندی اعضای موسسه از سهم کامل دولت، برای نخســتین بار امکان بهره‌مندی از این سهم تا ســقف پنج درصد فراهم شده است، فرهنگیان عزیز می‌توانند از این فرصت بی‌نظیر استفاده کنند.
همچنین با پیگیری و تلاش مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان و مقامات وزارت آموزش و پرورش، بخشنامه شماره ١٧٧١١٠/٧٠٠ مورخ ٢٥/٩/١٣٩٦ با موضوع افزایش حق عضویت ماهانه برای کلیه ادارات آموزش و پرورش در استان‌ها ارسال شد تا پس از گذشت دو دهه، فرهنگیان بتوانند به صورت کاملا اختیاری از سهم دولت تا سقف ٥ درصد برخوردار شوند.
از آنجایی که طبق قانون دولت موظف است هر ساله معادل واریزی ســهم اعضا تا سقف ٥‌درصد به حساب موسسه واریز کند، فرهنگیان عضو موسسه به هر میزان که کمتر از ٥‌درصد حق عضویت پرداخت کنند معادل آن از ســهم دولت محروم خواهند شــد که در میزان دریافتی آن‌ها در زمان بازنشستگی کاملا تاثیرگذار است.
متاسفانه در طول سال‌های فعالیت موسسه سهم واریزی اعضا با ســیر کاهشی روبرو شده و در حال حاضر به ١٢/١ درصد حقوق و مزایای آن‌ها رســیده که به معنی از دست رفتن بخش قابل توجهی از سهم دولت در طول بیش از دو دهه فعالیت موسسه بوده است.
از این رو احیای قاطع سهم دولت در برنامه ششم توسعه (حداقل تا سال ١٤٠٠) این فرصت را به فرهنگیان عضو می‌دهد که معادل ٥ درصد از حقوق و مزایای واریزی خود را نیز از دولت دریافت کنند که به معنی سودآوری ١٠٠ درصدی سرمایه‌گذاری فرهنگیان و همچنین بهره‌مندی آن‌ها از سودآوری و خدمات حین خدمت مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان است.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =

پست های مرتبط