اخبار 18 شهریور, 1397 11:42 ق.ظ
اخبار 18 شهریور, 1397 11:42 ق.ظ

واریز 45 میلیارد به حساب فرهنگیان بازنشسته خرداد 97

بیش از 45 میلیارد ریال سهم الشرکه به حساب فرهنگیانی که از دوم اردیبهشت تا اول خرداد ماه 1397 به افتخار بازنشستگی نائل آمدند واریز شد؛ از ابتدای تاسیس موسسه تاکنون بیش از 2276 میلیارد تومان به حساب فرهنگیان بازنشسته واریز شده‌است.

اعضای بازنشسته در خردادماه، سهم‌الشرکه خود شامل سهم عضو، سهم دولت و سود ناشی از فعالیت‌های اقتصادی را دریافت کردند و سهم‌الشرکه اعضای انصرافی، بازخرید و از کار افتاده نیز به حساب آنها واریز و در خصوص اعضای متوفی نیز طبق قانون عمل می‌شود.
لازم به ذکر است که میانگین سودآوری سالانه صندوق ذخیره فرهنگیان در طول ٢٢ سال گذشته حدود ١٧ درصد بوده است، به‌طوری که بیش از ٦٠ درصد از مبلغ سهم‌الشرکه پرداخت شده به بازنشستگان مربوط به سودآوری ناشی از فعالیت ‌ای اقتصادی موسسه و ٤٠ درصد آن نیز مجموع واریزهای اعضا و دولت بوده‌است.
این رقم تمام دریافتی فرهنگیان بازنشسته مذکور نیست زیرا سود سال مالی منتهی به ٣١ شهریور 1397 نیز پس از تقسیم سود در بین اعضا، به حساب این عزیزان واریز و به حساب فرهنگیان عضو نیز منظور می‌شود. بنابراین لازم است فرهنگیان بازنشسته، حساب بانکی مرتبط با صندوق ذخیره فرهنگیان را برای واریز سود در مراحل بعد فعال نگه دارند.
پرداخت بیش از 2276 میلیارد تومان سهم الشرکه به بازنشستگان
فرهنگیان عضو موسسه سه ماه پس از بازنشستگی، سهم‌الشرکه خود را دریافت می‌کنند.
از ابتدای تاسیس موسسه تا کنون بیش از 2276 میلیارد تومان به حساب فرهنگیان بازنشسته واریز شده که 760 میلیارد تومان آن (بیش از 33 درصد کل واریزی‌ها) مربوط به بازنشستگان مهرماه ١٣٩٥ تا خرداد‌ماه 1397بوده است.
همچنین پرداخت به‌موقع سهم‌الشرکه بازنشستگان فرهنگی عضو، نشانه عمل موسسه به تعهداتش در قبال اعضا است. به طوری که تاکنون حدود 290 مورد پرداخت سهم‌الشرکه و سود سالیانه به طور منظم در فاصله حداکثر سه ماه پس از بازنشستگی به حساب این عزیزان واریز شده و این روند همچنان ادامه دارد. بنابراین نمی‌توان نقش صندوق ذخیره فرهنگیان در معیشت فرهنگیان به ویژه بازنشستگان را نادیده گرفت.
برخورداری معلمان عضو صندوق ذخیره فرهنگیان از سهم دولت تا سقف پنج درصد
در همین حال پس از تصویب سهم دولت در برنامه ششم توسعه (ماده ٨٥) و ایجاد زیرساخت‌های لازم در راستای بهره‌مندی اعضای موسسه از سهم کامل دولت، برای نخســتین بار امکان بهره‌مندی از این سهم تا ســقف پنج درصد فراهم شده‌است، فرهنگیان عزیز می‌توانند از این فرصت بی‌نظیر استفاده کنند.
همچنین با پیگیری و تلاش مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان و مقامات وزارت آموزش و پرورش، بخشنامه شماره ١٧٧١١٠/٧٠٠ مورخ ٢٥/٩/١٣٩٦ با موضوع افزایش حق عضویت ماهانه برای کلیه ادارات آموزش و پرورش در استان‌ها ارسال شد تا پس از گذشت دو دهه، فرهنگیان بتوانند به صورت کاملا اختیاری از سهم دولت تا سقف ٥ درصد برخوردار شوند.
از آنجایی که طبق قانون دولت موظف است هر ساله معادل واریزی ســهم اعضا تا سقف ٥ درصد به حساب موسسه واریز کند، فرهنگیان عضو موسسه به هر میزان که کمتر از ٥ درصد حق عضویت پرداخت کنند معادل آن از ســهم دولت محروم خواهندشــد که در میزان دریافتی آنها در زمان بازنشستگی کاملا تاثیرگذار است.
متاسفانه در طول سال‌های فعالیت موسسه درصد سهم واریزی اعضا با ســیر کاهشی روبرو بوده و به ١٢/١ درصد حقوق و مزایای آنها رســیده که به معنی از دست رفتن بخش قابل توجهی از سهم دولت در طول بیش از دو دهه فعالیت موسسه بوده است.
از این رو احیای قاطع سهم دولت در برنامه ششم توسعه (حداقل تا سال ١٤٠٠) این فرصت را به فرهنگیان عضو می‌دهد که معادل ٥ درصد از حقوق و مزایای واریزی خود را نیز از دولت دریافت کنند که به معنی سودآوری ١٠٠ درصدی سرمایه‌گذاری فرهنگیان و همچنین بهره‌مندی آنها از سودآوری و خدمات حین خدمت مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان است.

تگ ها

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − پانزده =

پست های مرتبط